Přejít na obsah

Pacienti dostanou hůl na nevrlé lékaře

zpět
1.7.2008

Za porušování práv pacientů budou dostávat lékaři i nemocnice statisícové pokuty. Je to jen další šikana, stěžují si lékaři. Pacient má být pro lékaře hlavně klient, slibuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek už dlouho. Teprve nyní ale má v ruce zákon, který tomu má opravdu pomoct...

Zatím v řadě případů pacienti lékaře často jen „obtěžují“. „My jsme superspecializované pracoviště a bez papíru od lékaře z polikliniky vás prostě nevezmeme,“ slýchávají například pacienti ve fakultních nemocnicích. Právě nemocnice často pacienta odmítají ošetřit s tím, že „nepatří do jejich obvodu“ a pošlou ho pryč. Nebo pacientovi s bolestivou grimasou řeknou, aby si zašel nejprve ke svému praktickému lékaři. Pokud lékaři podobný arzenál na nemocné vytáhnou od ledna příštího roku, hrozí jim vysoké pokuty. Až do výše 200 tisíc. Počítá s tím nový zákon o zdravotních službách.

Pokuty budou za všechno

Vysoké pokuty budou hrozit soukromým lékařům a nemocnicím i v případě porušení všech důležitějších pacientských práv. Tak například: až padesátitisícovou pokutu bude moci dostat fakultní nemocnice, která nebude respektovat právo na soukromí a pozve k operaci i přes nesouhlas pacienta mediky, aby se na něj při choulostivé operaci dívali. Stejná pokuta bude hrozit nemocnicím i ve chvíli, kdy udělá operaci bez souhlasu pacienta, nepustí k nemocnému jeho rodinu na návštěvu, neumožní pacientovi návštěvu faráře, nebo pokud nezajistí, aby s sebou mohl mít nevidomý člověk na pokoji vodícího psa.

A dokonce stotisícovou pokutu může dostat soukromý lékař nebo nemocnice za to, že neřekne pacientovi cenu, kterou doplatí za vyšetření, nevyvěsí v čekárně ordinace ceník služeb a nezveřejní přesný přehled ordinačních hodin. „S dodržováním pacientských práv má část lékařů problémy. Ne všichni chápou pacienta jako zákazníka.

Pokud chceme garantovat pacientům jejich práva, musíme mít i sankce pro jejich vymáhání. Ty dnes v zákoně chybí,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Ministerstvo také už před měsícem připravilo brožuru o právech pacientů…

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Pacienti dostanou hůl na nevrlé lékaře

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti dostanou hůl na nevrlé lékaře

Komentáře

dalších 24 komentářů
staro Re:Hmm  | 6. 07. 2008 11:33

Jen otravujte lékaře dalšími nesmysly, on vám to již nikdo tady nebude dělat.Nevím proč by mladý, inteligentní člověk měl jít dnes na medicínu, když to vidí, jak to tady ve zdravotnictví vypadá. Leda tak vystudovat a hurá do ciziny. Tady lékař nemůže pořádně léčit, pořád nějaké nové nesmyslné vyhlášky a buzerace, ohodnocení mizerné a ještě pokuty kvůli kdejakému kverulantovi a že se jich mezi pacienty najde. Už abych šla do důchodu !

Tomáš Rozsíval Re:Re:Re:Boj za pacienty?  | 2. 07. 2008 10:01

Představy ministerských úředníků jsou někdy opravdu podivuhodné. S chováním nemocnic a jejich odkazováním pacientů "tam kam patříte", resp. do svého "spádového území", to je opravdu nehoráznost a zaslouží si tvrdý chléb a vodu. Ale to je zase o lidech ! Jenže my máme v ordinaci veškeré informace vyvěšeny, vč. zákazu troubení mobilu v ordinaci, troufám si říci, že pacient je informován na vysoké úrovni! Dokonce nikde nemáme ceduli "NEKLEPAT, RUŠÍTE NÁS V PRÁCI !" a místo koule máme kliku a WC zdarma. A přesto jako by toho nebylo. Lidé se chovají jako dobytek, dokonce si dovolí vlézt do ordinace v montérkách, i když tvrdí, že jsou čisté. No proboha, za starých dobrých časů mé babičky byla návštěva pana doktora společenskou událostí, kdy se večer předtím celá rodina koupala. Sice v jedné vodě, ale koupala. Dnes si dovolí smrdět potem jak to prase a my v tomto rizikovém prostředí musíme takové "pacienty"ošetřovat bez mrknutí oka! Chtělo by to hole i na pacienty. Potom bych to podepsal.

Talk Re:Re:V té nemocnici máte stop, stav a u lékařů díky limitům taky  | 2. 07. 2008 07:58

Pokud mohu za sebe říct,tak netvrdím,že je to ponižující almužna.Tvrdím,že je to ponižující proces.Navíc ne z mé svobodné vůle,navíc ne ku prospěchu věci,navíc jako další ukázka nedemokratického,nedůstojného postavení lékaře,navíc ohlupující celou veřejnost a i část lékařů. Ne,o trapnosti výši myslím nikdo nemluví.Ale i ta výše je k diskusi(v komplexu debaty o ohodnocení práce zdravotníků).Ale nepatří do debaty s laiky(bez urážky).Osoba a osobnost lékaře by měla být technicky financována jinak než regulací.Ano,třeba spoluúčast po prohlášení,že na to pojišťovny nemají nebo pokladenským systémem(ať si pacient financování řeší sám,nikoli tím starosti na lékaře).Výši té částky nechme být.K takové debatě jsme ještě nedozráli a osobně si myslím,že to je věc pouze lékařů(ta výše ohodnocení).Tak ,jak učitelů,policistů,tramvajáků...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné