Pacienti dostanou hůl na nevrlé lékaře

Titulní obrázek

Za porušování práv pacientů budou dostávat lékaři i nemocnice statisícové pokuty. Je to jen další šikana, stěžují si lékaři. Pacient má být pro lékaře hlavně klient, slibuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek už dlouho. Teprve nyní ale má v ruce zákon, který tomu má opravdu pomoct…

Zatím v řadě případů pacienti lékaře často jen „obtěžují“. „My jsme superspecializované pracoviště a bez papíru od lékaře z polikliniky vás prostě nevezmeme,“ slýchávají například pacienti ve fakultních nemocnicích. Právě nemocnice často pacienta odmítají ošetřit s tím, že „nepatří do jejich obvodu“ a pošlou ho pryč. Nebo pacientovi s bolestivou grimasou řeknou, aby si zašel nejprve ke svému praktickému lékaři. Pokud lékaři podobný arzenál na nemocné vytáhnou od ledna příštího roku, hrozí jim vysoké pokuty. Až do výše 200 tisíc. Počítá s tím nový zákon o zdravotních službách.

Pokuty budou za všechno

Vysoké pokuty budou hrozit soukromým lékařům a nemocnicím i v případě porušení všech důležitějších pacientských práv. Tak například: až padesátitisícovou pokutu bude moci dostat fakultní nemocnice, která nebude respektovat právo na soukromí a pozve k operaci i přes nesouhlas pacienta mediky, aby se na něj při choulostivé operaci dívali. Stejná pokuta bude hrozit nemocnicím i ve chvíli, kdy udělá operaci bez souhlasu pacienta, nepustí k nemocnému jeho rodinu na návštěvu, neumožní pacientovi návštěvu faráře, nebo pokud nezajistí, aby s sebou mohl mít nevidomý člověk na pokoji vodícího psa.

A dokonce stotisícovou pokutu může dostat soukromý lékař nebo nemocnice za to, že neřekne pacientovi cenu, kterou doplatí za vyšetření, nevyvěsí v čekárně ordinace ceník služeb a nezveřejní přesný přehled ordinačních hodin. „S dodržováním pacientských práv má část lékařů problémy. Ne všichni chápou pacienta jako zákazníka.

Pokud chceme garantovat pacientům jejich práva, musíme mít i sankce pro jejich vymáhání. Ty dnes v zákoně chybí,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Ministerstvo také už před měsícem připravilo brožuru o právech pacientů…

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!