Přejít na obsah

Pacienti dostanou páku na lékaře. Pokuty

zpět
10.7.2008

Počet stížností a žalob na lékaře roste. Především v Praze. Probuzení pacienta přímo uprostřed operace, úmrtí způsobené tím, že sestra píchla ženě desetinásobnou dávku léku na posílení srdce, ale i ztráta veškeré zdravotní dokumentace těžce nemocné pacientky...

To je jen zlomek případů z pražských nemocnic, s nimiž se lidé nedávno obrátili přímo na advokáty. Od ledna příštího roku by se počet stížností na lékaře mohl zvýšit i v celém Česku. Měl by totiž začít platit zákon o zdravotních službách, který za porušení práv pacientů zavádí pokuty, což dosud neexistovalo.

Zákon pro pacienty

„Příští rok už nebude možné, aby nemocnice nebo soukromí lékaři porušovali některá pacientská práva. Pokud by například nevidomému člověku nedovolili mít s sebou ve zdravotním středisku asistenčního psa, hrozila by jim pokuta,“ vysvětlil Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Změnou zákona chce ministerstvo zabránit, aby vás specialista odmítl přijmout a poslal nejdříve k praktickému lékaři.

Praktický lékař zase nebude moci poslat pacienta pryč s odůvodněním, že nepatří do jeho obvodu. Lékaři fakultních nemocnic by zase neměli porušit soukromí pacienta, když bez jeho vědomí dovolí medikům, aby sledovali operaci. Pokutu ve výši padesáti tisíc korun bude moci dostat nemocnice, která provede operaci bez souhlasu pacienta.

Jestli změny pomohou zlepšit kvalitu zdravotní péče, jak slibuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, nebo jich naopak pacienti budou zneužívat, je podle odborníků zatím otázka. „Jen za letošek se na naši advokátní kancelář obrátilo kolem padesáti pacientů či jejich příbuzných z celé republiky,“ říká pražský právník a zároveň lékař specializující se na případy poškození zdraví ve zdravotnických zařízeních Mario Švehelka.

Zneužití a pokuty

„Většina pacientů jsou slušní lidé, ale vždy se najdou i ti věčně nespokojení, pro které je lékař nepřítel. Naši práci to tedy může spíše ztěžovat. Sankce jsou podle mne vysoké a některé povinnosti nesmyslné,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Možnost pokutovat lékaře a nemocnice není jediným opatřením, které má zlepšit kvalitu péče, a samo o sobě by ji nezlepšilo. Rozhodně pro extrémní případy jsou sankce zcela na místě. Vymahatelnost práv pacientů odpovídá nejen standardům v západní Evropě, ale v celém vyspělém světě. Sankce mimo jiné zdůrazňují, že práva pacientů nejsou jen něčím ezoterickým a že je potřeba je chránit,“ schvaluje nový zákon David Marx z České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. Podle Marxe je pojetí nového zákona poměrně široké a nic zásadního v˙něm nechybí.

Zákon o zdravotních službách musí schválit ještě parlament. V platnost by pak vstoupil v lednu 2009.

Zdenka Dvořáková, Roman Hájek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pacienti dostanou páku na lékaře. Pokuty

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti dostanou páku na lékaře. Pokuty

Komentáře

dalších 21 komentářů
Baalamut Vážně/nevážně  | 13. 07. 2008 13:09

vstoupily peníze do vztahu lékař - pacient. To je nejdůležitější krok reformy. Všichni jsme byli vyučeni v medicíně, která je " bezplatná péče " a kterou nyní měníme na placené služby. P.S.: Současně ale zlý kapitalista vyrobil bločky stvrzenek na regulační poplatky a zlodějský obchodník mi jich dal balík jako dárek k 10 ti balíků A4.

lékař Re:a tak dopadneme...  | 12. 07. 2008 11:12

jsem měl minulý měsíc přes 200 hod. přečas ,potěšilo mě to když jsem viděl na vyplatní pasce 63000 čistého,zatím žiju a budu ještě dokonce roku,a pak mizím kam budu mit stejný plat ale bez přesčasu

Tomáš Rozsíval Re:Tomáši, kolik jsi za 1. pololetí vybral?  | 12. 07. 2008 10:26

baalamute, nejde o vážnou debatu, zdá se , že zlehčení tématu tady nikdo nepochopil a kdosi se dokoce chytil na 5% DPH. Jinak s tím tzv. vstupem do systému a účel regulačního poplatku. Už se mi to ani nechce opakovat. RP vybíráš, až když pacient systém opouští! Už jsi čet mladý svět ? Zákon ti to říká jasně. Já, pokud se pacient hrne k tomu prasátku, aby tam vhodil těch třicet korun, tak ho praštím přes ruku a jemně ho upozorním, že vybíráme až po provedení klinického vyšetření. Je fakt, že jsou většinou překvapení. A špitály? To je kapitola sama pro sebe, s těmi automaty. Respekt k zákonům je tady na úrovni prvobytně- pospolné společnosti a lidu kamenných hrnců.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné