Pacienti kvůli Rathovi trpí a chudnou

Místo aby pořádně řídil zadlužené zdravotnictví, okradl pacienty. To je podle zdravotnických odborů výsledek činění Davida Ratha v čele „bílého“ ministerstva. Rozhádal doktory, naštval lékárníky i stomatology – a teď mu účet vystavuje tripartita. Podle ministerstva je ale vše v pořádku…

A podle lékařů by pacienti naopak měli přispívat do zadluženého sytému ještě víc než dosud.

Praha – O co přišli pacienti vinou ministra zdravotnictví Davida Ratha? O spoustu peněz. Alespoň podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangera. „Pacienti byli obráni o miliardy korun, co se týče obsahu a rozsahu péče,“ prohlásil Schlanger. Ministerstvo to popírá. „Všechny kroky podnikáme proto, aby péče o pacienty byla zajištěna co nejlépe,“ oponuje Schlangerovi tisková mluvčí ministerstva Jana Kocová.

Schlanger vytýká Rathovi, že nedal 19,5 miliardy na zvýšení mzdových indexů lékařů ve zdravotnických výkonech. Seznam výkonů navýšil od ledna cenu práce, peníze na to ale pojišťovny nedostaly. „Někde tedy péče musí být méně, protože za péči se platí více bodů, tak se jí udělá méně. Dopady na pojištěnce to nepochybně má,“ vysvětlil Schlanger, co podle něj poškozuje pacienty.

„A protože nemáme ošetřeno, aby dopad postihl ty, kteří péči nadužívají, odnesou to pochopitelně chroničtí pacienti,“ kritizuje Schlanger nedomyšlené zdravotnictví. Experti ovšem poukazují na to, že české bezplatné zdravotnictví je prostě neúnosné a zahnalo všechny do nesmírných dluhů. Výdaje na zdravotnictví sice rok od roku rostou, ale stále se odevšad ozývají nářky na málo peněz. V roce 2000 šlo do dnešního Rathova rezortu 146 miliard, v roce 2004 už to bylo 206 miliard.

Samotní lékaři upozorňují, že kvalita péče je v republice trvale vyšší, než na kolik stát má. A že tím trpí právě oni a ostatní zdravotníci. „Lékaři a zdravotní sestry zůstávají nedobrovolnými sponzory. Kvalita a široká dostupnost péče je vykoupena nízkým ohodnocením jejich práce,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vadí mu také, že občan platí sotva 10,2 procenta péče.

„To je hluboko pod průměrem EU, kde je spoluúčast kolem dvaceti procent,“ dodává Ku-bek. Jeho komora se zavedení rozumné spoluúčasti pacientů nebrání. Zdravotníci zároveň do 14. dubna pokračují ve sbírání podpisů pod petici, která hájí dostupnost zdravotní péče. Už jich mají skoro dvě stě tisíc. Na půlku května chystají generální protesty proti Rathově politice.

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!