Přejít na obsah

Pacienti mají kontrolovat lékaře, zda nepodvádějí. Elektronicky

zpět
10.9.2010
stetoskop, klávesnice, počítač
zvětšitstetoskop, klávesnice, počítačZdroj: sensingarchitecture.com

stetoskop, klávesnice, počítač | Zdroj: sensingarchitecture.com

 

VZP chce zabránit zdravotníkům, aby si nechávali proplácet výkony, které neprovedli.

Největší zdravotní pojištovna v zemi se pokusí zabránit nepoctivým lékařům, aby si nechávali proplácet vyšetření či léčbu, které ve skutečnosti neprovedli. „O vykazování výkonů, které nebyly provedeny víme,“ řekl v on-line rozhovoru pro iHNed.cz ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák a hned navrhuje řešení.

„Chceme, aby nemocní autorizovali účet lékaře,“ tvrdí šéf VZP. V praxi to znamená, že u lékaře by pacient provedený výkon autorizoval elektronickou identifikační kartou.

Informační systém lékaře by odeslal současně účet i autorizační kód. Horák tvrdí, že by navíc zpráva byla dostupná pro další lékaře, aby nemuseli opakovat již provedená vyšetření.

IZIP znova na scéně

Šéf VZP, která má roční obrat zhruba 150 miliard korun, by rád k autorizaci využil kontroverzních elektronických zdravotních knížek IZIP.

Týdeník Ekonom už v červenci upozornil na to, že VZP se chystá utrácet stamiliony daňových poplatníků za projekt soukromé firmy, který vznikal za podezřelých okolností.

„Vzhledem k tomu, že jsme do rozvoje IZIPu investovali na jeho počátku 300 milionů korun, máme myslím nárok na to, abychom ho zčásti vlastnili,“ hájil projekt ve středečním on-line rozhovoru serveru iHNed.cz Horák.

Pojišťovna podle něho nyní drží v IZIPu pět procent akcií, za které zaplatila sto dvacet tisíc, a třicet procent hlasovacích práv. Podle Horáka se nyní pokusí získat třetinu akcií. Kolik peněz za tento majetkový vstup do IZIP pojišťovna utratí, není zatím jasné.

Horák ale systém chválí: „IZIP je jediný systém eHealth v České republice, který umožňuje velmi rychle zavést elektronickou preskribci a šetřit 5 až 10% procent nákladů ve zdravotnictví sdílením informací.“

Pochybnosti v minulosti vyvolalo především výběrové řízení VZP, které žádnou soutěží vlastně nebylo. IZIP se jí totiž zúčastnil sám. Za zpackaný tendr dostala pojišťovna pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve výši 800 tisíc korun. Jenže antimonopolní úřad o ní rozhodoval tak dlouho, až ji nakonec pojišťovna hradit nemusela. Trest byl totiž promlčený.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Pacienti mají kontrolovat lékaře, zda…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti mají kontrolovat lékaře, zda…

Komentáře

dalších 17 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:43

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

Michal Výborný nápad  | 21. 10. 2014 21:10

Zdravím, chci se zeptat co je to AS cerebri?

BOB Bohužel, Baalamute!  | 12. 09. 2010 23:43

Pacient není ten, kdo platí. Pacient je stejně vyloučen z možnosti ovlivnění systému jako lékař. Pacient žije jen iluzí, že lékaři zaplatil, že má právo na vše, ale ve skutečnosti nemá právo na nic, vůbec na nic! Nemá žádnou smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou a spokojuje se s iluzí léčby, iluzí sociálního zajištění, iluzí kvalitní zdravotní péče! Pacient je o toto všechno obrán a lékař je obrán o zaslouženou odměnu!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné