Přejít na obsah

Pacienti: Místo šrotovného chceme ozdravné

zpět
17.4.2009

Šrotovné na podporu výrobců aut, pračkovné pro zvýšení odbytu elektrospotřebičů, nebo obuvné na nákup bot. O zavedení podobných státních příspěvků se v Česku začalo mluvit v posledních dnech. Ani Svaz pacientů však nezůstal pozadu a přišel s požadavkem takzvaného ozdravného...

„Kdy jindy je důležitější posílit prevenci proti nemocím, než v době ekonomické krize. Zaveďme v České republice státní příspěvek, například ve výši dva a půl tisíce korun, na úhradu všeho, co přispívá ke snížení nemocnosti,“ prohlásil prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Na státní peníze by však podle představ zástupců pacientů neměl nárok každý. „Příspěvek na nehrazené očkování, volně prodejné vitamíny, doplatky za léky na předpis nebo třeba zubní pasty či obroučky brýlí by získal pouze člověk, který podepíše prohlášení o tom, že nekouří,“ upřesnil nápad Olejár a dodal, že by to vedlo k vyšší proočkovanosti a lepšímu odbytu léků, vitamínů a zdravotních pomůcek.

Ministerstvo zdravotnictví však o zavedení podobného příspěvku neuvažuje. „Každý občan má nepochybně právo na svůj názor, jak by řešil probíhající ekonomickou krizi. Ministerstvo zdravotnictví představilo reálná protikrizová opatření, která povedou ke stabilizaci zdravotního systému, zhruba před měsícem,“ reagoval na výzvu pacientů mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

V představených krocích přitom žádný přímý příspěvek není. Svaz pacientů nejspíš neuspěje ani u opozičních sociálních demokratů.

„Vnímám to spíš trochu jako recesi. Navíc to, zda někdo kouří či ne, se jen těžko prokazuje. Jaká by byla sankce, kdyby kuřák tvrdil opak? Mnohem lepší je snížit doplatky za léky,“ řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pacienti: Místo šrotovného chceme ozdravné

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti: Místo šrotovného chceme ozdravné

Komentáře

dalších 17 komentářů
jenže Re:Pane Olejáre  | 20. 04. 2009 12:09

...jenže s tímhle dle novin začaly kosmetˇáky... sešrotujte své nadbytečné tuky atd.

lékař5 Pane Olejáre  | 20. 04. 2009 11:51

V praxi si to představuji tak, že např. alkoholik předhodí svoje cirhotická játra, kuřák nebo astmatik svoje zhuntované pličky, artrotik svoje zdegenerované klouby a vy prosadíte u naší socialistické vládnoucí garnitury ozdravné na nákup náhradních nových "součástek" (prokristapána, snad jste neměl na mysli rovnou celého člověka?). S čím tam půjdete Vy? Mám pro vás za účelem tohoto handlu radu :-)

Re:Re:Když už jsme u těch....  | 19. 04. 2009 17:58

Vy se opravdu domníváte, že "náhubkový zákon" má logiku ? Tak to mne opravdu bere za osrdí.... 20 let po revoluci a zrovna v období, kdy začala husákovská normalizace v roce 1969, je to fakt na bednu....To máte zřejmě z toho, že jste dělali tu státnici z marx-leninismu, politické ekonomie a dějin mezinárodního dělnického hnutí!? Důsledky si neseme všichni dodnes. Ještě dnes si pamatuji jací synkové a dcerky komunistických papalášů a vedoucích tajemníků nastupovali v tom roce 1985-1986 do špitálů. A většina z nich jsou dnes docenty, PhD, prófáky a dokonce MBA.... Přesně jak byli zvyklí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné