Pacienti: Místo šrotovného chceme ozdravné

Titulní obrázek

Šrotovné na podporu výrobců aut, pračkovné pro zvýšení odbytu elektrospotřebičů, nebo obuvné na nákup bot. O zavedení podobných státních příspěvků se v Česku začalo mluvit v posledních dnech. Ani Svaz pacientů však nezůstal pozadu a přišel s požadavkem takzvaného ozdravného…

„Kdy jindy je důležitější posílit prevenci proti nemocím, než v době ekonomické krize. Zaveďme v České republice státní příspěvek, například ve výši dva a půl tisíce korun, na úhradu všeho, co přispívá ke snížení nemocnosti,“ prohlásil prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Na státní peníze by však podle představ zástupců pacientů neměl nárok každý. „Příspěvek na nehrazené očkování, volně prodejné vitamíny, doplatky za léky na předpis nebo třeba zubní pasty či obroučky brýlí by získal pouze člověk, který podepíše prohlášení o tom, že nekouří,“ upřesnil nápad Olejár a dodal, že by to vedlo k vyšší proočkovanosti a lepšímu odbytu léků, vitamínů a zdravotních pomůcek.

Ministerstvo zdravotnictví však o zavedení podobného příspěvku neuvažuje. „Každý občan má nepochybně právo na svůj názor, jak by řešil probíhající ekonomickou krizi. Ministerstvo zdravotnictví představilo reálná protikrizová opatření, která povedou ke stabilizaci zdravotního systému, zhruba před měsícem,“ reagoval na výzvu pacientů mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

V představených krocích přitom žádný přímý příspěvek není. Svaz pacientů nejspíš neuspěje ani u opozičních sociálních demokratů.

„Vnímám to spíš trochu jako recesi. Navíc to, zda někdo kouří či ne, se jen těžko prokazuje. Jaká by byla sankce, kdyby kuřák tvrdil opak? Mnohem lepší je snížit doplatky za léky,“ řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Regionální deník

Pacienti: Místo šrotovného chceme ozdravné
Ohodnoťte tento článek!