Pacienti na Vysočině začnou od února platit a žádat

lékař, ordinace, praktik

Způsob proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví se v kraji Vysočina od února změní. V úterý o tom rozhodli krajští radní.

Jak uvedl hejtman Jiří Běhounek, pacienti budou mít i nadále možnost proplacení částky z krajské kasy, nebude se to už ale vyřizovat přímo na místě poskytování služby.

Ještě do konce ledna bude řešit kraj proplácení poplatků tak, jak jsou pacienti zvyklí – příkazovými smlouvami. Ty podepisuje pacient přímo u lékaře či v ústavní lékárně. Tamtéž by měl zaplatit a po podpisu dostat částku nazpět.

Kraj přitom až dosud zavíral oči nad všeobecně aplikovanou bezhotovostní praxí, tj. podpis bez finanční transakce. Od února se to ale změní.

„Budeme to řešit jiným způsobem, abychom se zbytečně nevystavovali argumentaci ministerstva vnitra, které se obává rozporu se správním řádem,“ uvedl hejtman.

Od tří návštěv výš

Od února tedy pacient poplatek skutečně zaplatí, vyžádá si doklad o zaplacení a ten, připojený k vyplněné darovací smlouvě, odnese nebo zašle na podatelnu krajského úřadu. Krajský úřad mu pak částku pošle na uvedenou adresu (složenkou) anebo na číslo účtu.

„Vzhledem k poštovnému jsme se domluvili, že v případě třicetikorunových regulačních poplatků je nebudeme formou složenky proplácet jednotlivě, ale od tří návštěv u lékaře – tj. 90 Kč – výše. U bankovního převodu to bude bez omezení,“ doplnil hejtman.

Darovací smlouvy k vyplnění budou k dispozici ve všech dotčených zdravotnických zařízeních, ale i na internetu, odkud si je pacienti mohou zkopírovat.

V loňském roce se v krajském rozpočtu Vysočiny vyčlenilo na úhrady regulačních poplatků 80 miliónů korun, proplaceno bylo 47,5 miliónu korun. Nejvíce lidé využívali krajského daru v lékárnách (86 %).
V ambulancích lékařů byl procentuální poměr mezi obdarovanými a platícími 55:45, na pohotovosti 70:30.

Nejvyšší částku kraj zaplatil za hospitalizaci v nemocnici – šestadvacet miliónů korun.

Ohodnoťte tento článek!