Pacienti nebudou platit aspoň nějaký čas za hospitalizaci

Ilustrační foto; nemocnice, pokoj, výživa, strava, jídlo

Pacienti nebudou od ledna příštího roku platit aspoň nějaký čas poplatky v nemocnicích. Návrh novely zákona o zdravotním pojištění, který je nově stanoví na 60 korun za den s osvobozením dětí, v úterý poslanci postoupili zdravotnickému výboru.

Kluby ČSSD, ANO a KSČM vetovaly schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Nyní je platba o 40 korun vyšší. S účinností od ledna ale tento poplatek zrušil Ústavní soud.

Při stokorunovém poplatku nemocnice ročně vyberou asi 2,1 miliardy korun. Po snížení částky a osvobození dětí by klesl výběr o jednu miliardu za rok.

Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát zdůraznil, že cílem novely není řešit poplatky celkově. O jejich budoucnosti stále jednají strany možné koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, shodu by mohly nalézt už dnes večer. Komunisté při poměrně ostré debatě ve Sněmovně ohlásili, že budou prosazovat úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví.

„KSČM dlouhodobě prosazuje zrušení všech takzvaných regulačních poplatků,“ uvedla Soňa Marková, podle níž znamenají porušení ústavních práv. Oponoval jí například exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), podle kterého poplatky nejsou nelegitimní, nelidské ani protiústavní. Poukazoval taky na to, že nynější 17procentní spoluúčast pacientů je jedna z nejnižších v Evropě.

Jen strava v nemocnicích přijde na 80 až 120 korun denně, poznamenal Bohuslav Svoboda (ODS). Snížení poplatků ze 100 na 60 korun by mohlo podle něho znamenat, že nemocnice budou muset zhoršit léčebnou péči.

Za rozumnou označil předlohu Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Nemocniční poplatek sice podle něho nic nereguluje, lidé jej prý ale přijímali nejvlídněji ze všech. Podle Rostislava Vyzuly (ANO) jsou poplatky velké politikum a byly zavedeny za exministra ODS Tomáše Julínka „bez diskuse a nesofistikovaně.“

Levicoví poslanci vyčítali v debatě pravici, že zdravotnictví připravila o miliardy zvýšením daně z přidané hodnoty nebo zavedením stropů pro platbu zdravotního pojištění.

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k lednu 2014 se zdůvodněním, že je pro některé skupiny lidí „rdousící“. Je pravděpodobné, že aspoň několik měsíců od začátku příštího roku pacienti nic platit nebudou. Sněmovna nesouhlasila se zkrácením projednání normy ve výboru ze dvou měsíců na jeden.

Navíc levicový Senát už v říjnu při projednávání petice České lékařské komory za zachování kvalitního zdravotnictví uvedl, že bude podporovat úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Nemocnice budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!