Přejít na obsah

Pacienti: nejvíc vadí kvalita jídla a ranní buzení

zpět
15.3.2010
nemocnice, lékaři, pacient
zvětšitnemocnice, lékaři, pacientZdroj: www.bundesregierung.de

nemocnice, lékaři, pacient | Zdroj: www.bundesregierung.de

 

Co vám vadí nejvíc, když si musíte se svým zdravotním problémem jít lehnout do nemocnice? Asi každý by dal jinou odpověď. Výzkum mezi pacienty ale ukázal, že nejvíc vadí kvalita jídla, ranní buzení před šestou hodinou tak zvaně na teploměr a čistota toalet a sprch.

Takové jsou závěry z průzkumů, které již potřetí uskutečnilo ministerstvo zdravotnictví v 15 velkých nemocnicích a ústavech, jež přímo řídí. Speciální dotazník loni v listopadu odevzdalo 22 374 pacientů, kteří v nemocnici strávili minimálně jednu noc.

V kategorii tělesné pohodlí se ukázalo, že téměř 98 procent pacientů nemá zkušenost s pády z lůžka, což je velmi dobře, protože vede ke zlomeninám zvláště u starších lidí.

Vyhovuje i doba podávání jídel (96,9 %), ale totálně propadla kvalita jídel. S ní bylo spokojeno jen 34,9 pacientů. Je to sice o 3 procenta víc než v roce 2008 při stejném průzkumu, ale stále jde o nejhůře hodnocený ukazatel v nemocnici.

Více než 60 % pacientů vadí také ranní buzení. Vysloveně je obtěžuje, protože by rádi ještě spali. S čistotou toalet a sprch není spokojeno 64,7 procenta pacientů. O něco lépe dopadla teplota na pokoji - spokojeno s ní je 75,5 procenta pacientů - a čistota pokojů (77,3 %).

Pacientům se také nelíbí dostatek soukromí při vyšetřování například na nemocničním lůžku. Mnohdy je přítomen ještě někdo, kdo u toho nemá co dělat. Vadí také, že lékaři se pacientům málo představují a oni tak vlastně nevědí, s kým mluví, protože mnohdy ani nemají kartičku s fotografií na klopě pláště.

Celkově byli pacienti loni nejvíce spokojeni v Masarykově onkologickém ústavu v Brně a v pražské Nemocnici Na Homolce. Naopak nejhůře v jejich hodnocení dopadla Thomayerova nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Brno.

„Průměrná hodnota spokojenosti za fakultní nemocnice a velké ústavy překročila 80 %, což je hranice, která je považována za standard dobré péče o pacienty,“ komentovala výzkum Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví.

Podle ní pacienti velmi pozitivně hodnotili zejména:

* čekání na přijetí vzhledem ke svému zdravotnímu stavu;

* dodržení termínu přijetí;

* frekvenci návštěv ošetřujícího lékaře;

* informace o péči a užívání léků po propuštění.

„Ziskovost zdravotnických zařízení nemusí být nutně dosahována na úkor pacientů, ale naopak tam, kde dobře hospodaří, mají také spokojené pacienty,“ soudí první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Po zhodnocení výsledků byly nemocnice zařazeny do kategorií. Ve skupině A+, významně nadstandardní, se ocitly ty nejlepší. Ty také dostanou od ministerstva poprvé certifikát Spokojený pacient. Bude jim propůjčen na rok a pak ho budou muset v rámci nového výzkumu znovu obhájit.

Ředitelé nemocnic dostanou všech 224 stran výzkumu, aby si tak mohli porovnat, jak si jejich nemocnice a jednotlivá oddělení vedou ve srovnání s ostatními. „Ministerstvo pak bude k výsledkům průzkumu přihlížet při odměnách i při možném odvolání ředitelů nemocnic,“ řekl Šnajdr.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Související články

26.11. Spokojení lékaři dělají svou práci mnohem lépe Spokojení lékaři dělají svou práci mnohem lépe
31 příspěvků
26.11. Petr Honzejk: Hvězdičky pro nemocnice Petr Honzejk: Hvězdičky pro nemocnice
4 příspěvků

Komentovat článek: Pacienti: nejvíc vadí kvalita jídla a ranní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti: nejvíc vadí kvalita jídla a ranní…

Komentáře

dalších 16 komentářů
pacientka-dodatek dodatek  | 16. 03. 2010 14:19

To sice ne,ale jdu do Globusu do jídelny,tam je oběd za 59.

ola dodatek  | 16. 03. 2010 12:13

když je málo peněz na péči- léčení, tak " lepší" jídlo by se mělo platit- ale to t.č. zákon neumožňuje. Taky nejdu do hospody, neplácnu tam 30Kč na stůl a nepožaduji jídlo s oblohou a pitím a neřvu, že to tak chci, protože si platím hospodské pojištění...

pacientka-dodatek Kocourkov  | 16. 03. 2010 10:56

Dodatek:spoluúčast pacientů 43mld.Hospodynka:za 60Kč na jídlo na den-za to se už pořídit jídlo dá,ale ne v hvězdičkové hospodě.Ostatně:dieta je základ léčení,ne?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné