Přejít na obsah

Pacienti pořadníky operací vítají, kladně je hodnotí i nemocnice

zpět
13.8.2010
FN Bulovka
zvětšitFN BulovkaZdroj: www.fnb.cz

FN Bulovka | Zdroj: www.fnb.cz

 

Seznamy čekatelů, které mají na zadání ministerstva vypracovat fakultní nemocnice, mají podporu nejen od samotných zařízeních, ale i od pacientské organizace.

Svaz pacientů České republiky vítá nařízení ministerstva zdravotnictví na vytvoření seznamů pro pacienty, kteří čekají na operace. Podle něj přispějí tyto pořadníky k větší transparentnosti této části zdravotní péče a lepší informovanosti konkrétních pacientů. „Seznamy, které by podle našeho názoru měly vést a na internetu zveřejňovat nejen fakultní nemocnice, ale všechna pracoviště, mající k daným operacím akreditaci, však nesmí být v žádném případě koncipována tak, aby z nich bylo možné odvodit, o kterého pacienta se konkrétně jedná. Nejen v tomto smyslu je Svaz pacientů ČR připraven na celém systému s jeho tvůrci spolupracovat,“ reagoval na informaci tiskový mluvčí Svazu pacientů ČR Luděk Čermák.

Experti: korupci to nezabrání

Cílem nařízení má být podle ministerstva zejména omezení korupce ve zdravotnictví. Jenže experti si nejsou jisti, že takový účinek bude mít vypracování seznamů mít. „Pořadníky jako takové neřeší otázku, kdo tu operaci bude provádět, což je také předmětem korupčního jednání, úplatek za to, že jde člověk ke konkrétnímu lékaři. To by se v rámci toho systému dalo řešit jinými způsoby,“ uvedl pro Český rozhlas Petr Jansa z Transparency International.

Nemocnice nařízení chválí

Samotné fakultní nemocnice ale nařízení chválí a nevidí za ním jen boj proti korupci. „Nedomnívám se, že by právě v této oblasti korupce byla největší problém a že hlavním smyslem čekacích listin byl boj proti korupci. U plánovaných výkonů jde především o to, jaký objem péče jsou v daném roce zdravotní pojišťovny schopny financovat,“ reagoval pro Zdraví.Euro.cz ředitel Fakultní Thomayerovi nemocnice Karel Filip.

Některé nemocnice si podobné seznamy pro svou potřebu vedly již před zavedením tohoto nařízení. „Naše fakultní nemocnice už několik let díky informačnímu systému sleduje,pro vlastní potřebu,jak dlouho čekají pacienti indikovaní k plánované operaci na tento výkon. Podle toho také řídíme práci chirurgických oborů. To znamená, že pokud je třeba, zvýšíme například konkrétní klinice rozpočet, aby čekací doby na operace byly co nejkratší. Nyní tedy provedeme podrobnou analýzu těchto dat, na základě které připravíme seznam výkonů, jichž by se pořadníky mohly týkat,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz mluvčí FN Plzeň Jenšíková Renata. Kladně vytváření seznamů hodnotí i Fakultní nemocnice Na Bulovce. Opatření se podle ní bude týkat zejména operací s dlouhými čekacími lhůtami. „Operace ortopedického rázu nebo rekonstrukční výkony na klinice plastické chirurgie,“ reagoval pro Zdraví.Euro.cz mluvčí nemocnice Jakub Hofmann.


Komentovat článek: Pacienti pořadníky operací vítají, kladně je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti pořadníky operací vítají, kladně je…

Komentáře

dalších 6 komentářů
MUDr Jiří Kilian No,  | 15. 08. 2010 08:58

trochu si nedovedu představit, jak takový pořadník bude vyopadat v reále. Jetli třeba jako jmenný seznam lidí s uvedením jejich diagnosy a dne a způsobu operace. Pamatuju pořadníky na auta, trochu se s tím kšeftovalo, inseráty se jen hemžily nabídkami. Někdo měl několik pořadníků (na různé členy rodiny příp,. známé) a jejich prodejem (cca 20 000 Kčs) získal peníze na auto, stačilo vinkulovat vklad v určené výši. Je zajímavé, jak silné a pevné kořeny má byrokratický centralismus. Pro socialismus je to typické - pokusy o odstranění anarchie trhu společenským plánováním vedou k nárůstu byrokratické moci a skrze ni k ekonomické stagnaci a následně k nesvobodě. Vše je zdarma, ale nic není k mání a co je k mání, to je na bumažku. Pacientské organisace (Síc!!) netuší, do jaké pasti lákají své členy. Nebo tuší a na past se těší, kyne jim z ní kšeft a posice.

babka poradnik  | 14. 08. 2010 08:07

Já taky nechápu,jaktože píší,že pořadníky a poplatky pojištěnci řádně platící ještě navíc chtějí.K tomuto vyjádření by museli mít rozsáhlé podklady a statistiku.Podle ústavy má být péče DOSTUPNá na základě pojištění a tomu doplatky ani pořadníky nevyhovují.

cifo poradnik  | 13. 08. 2010 23:16

souhlasim kolegove, jenom bych rad vedel, koho se to tak vyptavali, ze si dovoli napsat, ze pacienti poradniky vitaji... Ja nevim, s nadorem cekat rok

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné