Pacienti pořadníky operací vítají, kladně je hodnotí i nemocnice

Seznamy čekatelů, které mají na zadání ministerstva vypracovat fakultní nemocnice, mají podporu nejen od samotných zařízeních, ale i od pacientské organizace.

Svaz pacientů České republiky vítá nařízení ministerstva zdravotnictví na vytvoření seznamů pro pacienty, kteří čekají na operace. Podle něj přispějí tyto pořadníky k větší transparentnosti této části zdravotní péče a lepší informovanosti konkrétních pacientů. „Seznamy, které by podle našeho názoru měly vést a na internetu zveřejňovat nejen fakultní nemocnice, ale všechna pracoviště, mající k daným operacím akreditaci, však nesmí být v žádném případě koncipována tak, aby z nich bylo možné odvodit, o kterého pacienta se konkrétně jedná. Nejen v tomto smyslu je Svaz pacientů ČR připraven na celém systému s jeho tvůrci spolupracovat,“ reagoval na informaci tiskový mluvčí Svazu pacientů ČR Luděk Čermák.

Experti: korupci to nezabrání

Cílem nařízení má být podle ministerstva zejména omezení korupce ve zdravotnictví. Jenže experti si nejsou jisti, že takový účinek bude mít vypracování seznamů mít. „Pořadníky jako takové neřeší otázku, kdo tu operaci bude provádět, což je také předmětem korupčního jednání, úplatek za to, že jde člověk ke konkrétnímu lékaři. To by se v rámci toho systému dalo řešit jinými způsoby,“ uvedl pro Český rozhlas Petr Jansa z Transparency International.

Nemocnice nařízení chválí

Samotné fakultní nemocnice ale nařízení chválí a nevidí za ním jen boj proti korupci. „Nedomnívám se, že by právě v této oblasti korupce byla největší problém a že hlavním smyslem čekacích listin byl boj proti korupci. U plánovaných výkonů jde především o to, jaký objem péče jsou v daném roce zdravotní pojišťovny schopny financovat,“ reagoval pro Zdraví.Euro.cz ředitel Fakultní Thomayerovi nemocnice Karel Filip.

Některé nemocnice si podobné seznamy pro svou potřebu vedly již před zavedením tohoto nařízení. „Naše fakultní nemocnice už několik let díky informačnímu systému sleduje,pro vlastní potřebu,jak dlouho čekají pacienti indikovaní k plánované operaci na tento výkon. Podle toho také řídíme práci chirurgických oborů. To znamená, že pokud je třeba, zvýšíme například konkrétní klinice rozpočet, aby čekací doby na operace byly co nejkratší. Nyní tedy provedeme podrobnou analýzu těchto dat, na základě které připravíme seznam výkonů, jichž by se pořadníky mohly týkat,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz mluvčí FN Plzeň Jenšíková Renata. Kladně vytváření seznamů hodnotí i Fakultní nemocnice Na Bulovce. Opatření se podle ní bude týkat zejména operací s dlouhými čekacími lhůtami. „Operace ortopedického rázu nebo rekonstrukční výkony na klinice plastické chirurgie,“ reagoval pro Zdraví.Euro.cz mluvčí nemocnice Jakub Hofmann.

Ohodnoťte tento článek!