Přejít na obsah

Pacienti poznají erudovaného lékaře podle diplomu nebo licence

zpět
24.3.2010
lékařka, odrinace, praktik
zvětšitlékařka, odrinace, praktikZdroj: www.umflint.edu

lékařka, odrinace, praktik | Zdroj: www.umflint.edu

 

Podle diplomu nebo licence na zdi ordinace prý pacienti poznají, zda je ošetřuje lékař s odpovídajícím vzděláním. Rada Sdružení ambulantních specialistů (SAS) doporučila pacientům, aby se v ordinaci vždy podívali, zda lékař některý z těchto dokumentů má. Lékařům doporučila, aby si jejich kopie v ordinaci vyvěsili. ČTK to řekl předseda SAS Zorjan Jojko.

„Jde nám o to, aby pacienti, když vejdou do ambulance, měli jistotu, že se o ně stará plně erudovaný doktor, anebo doktor, který se tam vzdělává a je pod přímým dohledem zkušeného kolegy,“ vysvětlil.

SAS tak podle Jojka reaguje na fakt, že neexistuje vyhláška o personálním vybavení ordinací. Měla by zakotvit, kolik lékařů a s jakým vzděláním a zkušenostmi musí v ordinaci určité specializace pracovat.

Řetězce v majetku zahraničních firem tak mohou mít několik ambulancí po republice a jen jednoho erudovaného lékaře. Pacientům hrozí, že je ošetřuje lékař bez dostatečných zkušeností.

Problém s nedostatkem zkušených lékařů mají i nemocnice. Některá menší zařízení musela dočasně uzavřít oddělení, kde neměla erudovaného lékaře. Česká lékařská komora (ČLK) proto vypracovala akreditační systém pro nemocnice.

Titul Nemocnice 21. století začala udělovat zařízením, která mají dostatečný počet vzdělaných lékařů, sester i dalších pracovníků a dostatek odpovídajícího vybavení.

Jojko uvedl, že SAS pracuje na akreditačním systému pro ambulance. Než bude hotov, alespoň radí pacientům, jak se orientovat v nabídce ambulancí. „Dáváme tím najevo pacientovi, jak pozná i bez toho, že by to bylo legislativně uloženo, že je o něj po této stránce dobře postaráno,“ dodal.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Pacienti poznají erudovaného lékaře podle…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti poznají erudovaného lékaře podle…

Komentáře

dalších 35 komentářů
josef podporuji stanovisko SASP  | 27. 05. 2010 10:46

Vážený kolego jak typické,pro Ty kteří erudicí neoplývají .Soutěže nechme televizní zábavě, ale zkuste se podívat na problematiku střízlivě.Co si můžu myslet o lékaři, který zápasí se svým základním oborem a přitom pacientům doporučuje v žádankách jak má postupovat lékař jiného oboru o kterém písálek nemá ani potuchy . Není toto náhodou vědomé poškozování pacienta a znevažování odbornosti a medicínského oboru v rámci korupční spolupráce ? IZejména z tohoto důvodu stanovisko SASP plně podporuji. Znevažování odborností nedouky považuji minimálně za neetické.

Jan Cedr Vybraná elita  | 27. 03. 2010 08:32

No nevím.... obávám se, že medicina, ale i jiné obory lidské činnosti jsou velmi hodně o "papírech". Můžete řídit jako Schumacher, pokud ale nebudete mít příslušný řidičák, nemůžete si dojet ani pro noviny.

M.Kortusova Vybraná elita  | 26. 03. 2010 20:29

No, docela chápu, doktore Bouzku, vlastně Paleczechu, že pro samé osočování funkcionářů ČLK na webu ZDN nemáte na certifikáty čas (asi ani na práci, řekla bych). Vaše představa o vyhlášení souteže o nejoblíbenějšího lékaře mi přijde docela úsměvná, jedna taková soutež zrovna probíhá na www.znamylekar.cz, a tedy nevím, nevím, jak se Vám líbí :-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné