Přejít na obsah

Pacienti s nemocemi metabolismu si stěžují na nehrazení léčby

zpět
22.9.2011
peníze, léky
zvětšitpeníze, lékyZdroj: www.gevestor.de

peníze, léky | Zdroj: www.gevestor.de

 

Pacienti s chorobami metabolismu si stěžují na to, že by se jim od příštího roku po reformě zdravotnictví měla přestat ze zdravotního pojištění platit léčebná výživa. Ta představuje jedinou terapii. Podle předsedy Národního sdružení fenylketonurie a jiných dědičných metabolických poruch Radka Pudy by se tak zhoršil přístup nemocných k léčbě. Zvláštní potraviny, které se vydávají bez předpisu, vyřazuje z hrazení novela o zdravotním pojištění.

Speciální potraviny, které musí pacienti jíst, vyjdou podle Pudy na 100 tisíc až 350 tisíc korun ročně. Dosud je jako jedinou účinnou léčbu hradily pojišťovny. „Tuto částku si většina rodin nebude moct v žádném případě dovolit zaplatit. Považujeme situaci za skandální a bezprecedentní,“ sdělil Puda. Vrozených chorob metabolismu je podle něj asi 200, nejčastější z nich je fenylketonurie. V Česku je asi tisícovka pacientů s těmito nemocemi, dodal šéf sdružení.

Léčebné potraviny, které nejsou na recept, vyřazuje z úhrad pojišťoven pozměňovací návrh k reformní novele ministerstva zdravotnictví. Podal ho poslanec ODS Marek Šnajdr. Sněmovnou prošel. Podle Pudy se na předpis vydávají jen léčivé přípravky, ne potraviny. „Jejich výdej nemůže být vázaný na recept z jejich podstaty,“ podotkl šéf pacientského sdružení. Tvrdí, že by se chystané opatření dotklo třeba i kojenců s alergiemi či pacientů, kteří dostávají výživu sondou.

Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse existují v tuto chvíli různé výklady a není stoprocentně jasné, jak to vlastně s potravinami pro zvláštní lékařské účely bude. „Podle našeho právního názoru budou tyto potraviny, používané například jako výživa v situaci, kdy pacient nemůže v dostatečném množství přijímat standardní potravu, z úhrad vyřazeny,“ uvedl Krebs. Podle něj by si tak nemocní museli nejen zaplatit plnou cenu. Výdaje by se jim nepočítaly ani do ochranného limitu.

Se stavem nejsou spokojeni ani lékaři. „Situace je velmi vážná a nebezpečná. Přerušení léčby vede k ohrožení zdraví a v mnoha případech i postupnému ohrožení na životě,“ upozornil Pavel Kohout z pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice a člen výboru odborné lékařské společnosti pro klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči. Dodal, že odborníci se budou snažit zákonodárcům situaci objasnit a budou usilovat o to, aby se „sjednala náprava“.


Komentovat článek: Pacienti s nemocemi metabolismu si stěžují na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pacienti s nemocemi metabolismu si stěžují na…

Komentáře

další 2 komentáře
Hanák Sociálně zdravotní problém  | 22. 09. 2011 16:03

Vidím to jako pronikání zdravotního a sociálního problému - pokud je někdo opravdu tak chudý, že nemá ani na jídlo (pomíjím zneužívače), dorovnává mu to taky sociálka. Takže kdyby to neplatila zdravotní pojišťovna, ubyl by podle mne jen prostor pro korupci - doktor by předepsal, jen co musí, a nic by z toho neměl (rozuměj žádná provize od producenta/dovozce). Pacient by měl doklad a kontrolu, kolik co stojí, a při spoluúčasti ("normální" jídlo přeci také každý kupuje za své) by koupil, jen co spotřebuje. A úředník na sociálce by refundoval podle lékařské zprávy, a nákupních paragonů- třicet denních dávek určitě umí spočítat, ti chytřejší by zvládli i 31 nebo dokonce 28.

Pinďa potraviny  | 22. 09. 2011 11:59

Potraviny (ani ty pro zvláštní lékařské účely) neléčí, ale zajišťují výživu. Pokud je nutná nějaká definovaná výživa, měl by mít na úhradě zásadní a také nezapočitatelný podíl konzument. Jak jsou hrazeny v západní Evropě??

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné