Pacienti s nemocným srdcem se dočkají kardiocentra

Vysočina jako jediný kraj v České republice postrádá oddělení invazivní a intervenční kardiologie, které dokáže léčit choroby srdce. Pacientům už se však blýská na lepší časy. Na přelomu roku má v Jihlavě vzniknout vůbec první kardiocentrum v kraji…

Jihlava –

Dva uchazeči v soutěži

To by měl vybudovat a provozovat soukromý investor. Do dvou týdnů bude jasnější, kdo se jím stane. Do výběrového řízení se přihlásili dva uchazeči.

Jedním z nich je společnost primáře I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se ovšem domnívá, že tímto se může primář Ladislav Groch dostat do střetu zájmů, a proto si nechá věc prošetřit.

Primář Groch ale její výklad zásadně odmítá.

„V žádném případě nemůže jít o střet zájmů. Zřejmě si to ministryně špatně vyložila. Já jsem pouze jednatelem společnosti, která má zájem o pronájem nebytových prostor, kde má vzniknout kardiocentrum,“ brání se Groch.

Druhým zájemcem o provozování specializovaného pracoviště je akciová společnost Kardiocentrum Vysočina CZ z Hluboké nad Vltavou.

Nové oddělení spolkne třicet milionů

O provozovateli jihlavského kardiocentra rozhodnou krajští radní nejpozději do čtrnácti dnů. „Nechali jsme si hned od několika expertů vypracovat posudek obou zájemců,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Hájek s tím, že na základě posudků pak rozhodnou o vítězi.

Náklady na vybudování prvního kardiocentra na Vysočině se odhadují na třicet milionů korun. Společnost Team Cardio 5 je podle Grocha ochotna do specializovaného pracoviště investovat až šedesát milionů korun.

„O otevření pracoviště v Jihlavě usilujeme už tři roky,“ připomíná Groch s tím, že z brněnského pracoviště by do Jihlavy přestoupili tři kardiologové s licencí. Brněnská klinika má v současnosti sedm specialistů.

Jihlavské kardiocentrum se bude nacházet přímo v areálu nemocnice. „Už na to poměrně chvátáme. Chceme, aby se pracoviště rozběhlo na přelomu roku,“ dodává Hájek.

V současnosti musejí pacienti se srdečními potížemi dojíždět do desítky kilometrů vzdálených nemocnic. Nejbližší kardiocentra jsou v Brně a Českých Budějovicích.

Deníky Bohemia

Pacienti s nemocným srdcem se dočkají kardiocentra
Ohodnoťte tento článek!