Přejít na obsah

Pacienti se brzy dočkají, ceny léků mají být nižší

zpět
14.11.2008

Pacienti by měli za některé léky už brzy platit méně. Tuto změnu přinese srovnání cen léků v naší republice s cenami v jiných zemích Evropy, které začal připravovat Státní ústav pro kontrolu léčiv...

Důležité je, že zdravotní pojišťovny v tomto případě úhrady nesnižují.

„Vůbec nic takového o snížení cen u léků jsem neslyšela. Samozřejmě bych to uvítala. Za léky dávám přibližně tisíc korun za dva měsíce. Léky ale nemají všude stejnou cenu. Myslím si, že by měla být jednotná ve všech lékárnách za každý přípravek,“ míní Jaroslava Skálová z Písku. „Státní ústav pro kontrolu léčiv už několik měsíců porovnává ceny, ptá se výrobců, proč někde jsou ceny vyšší. Každá země má ale jinou politiku, problematika cen je tedy složitější. Někde dotují jiné léky, jinde mají jinou výši doplatků. Řízení s výrobci budou probíhat i nadále,“ říká majitel lékárny U sv. Anny v Písku Marek Bárta.

Jak dodal, než výsledek procesu vedoucího ke snížení ceny léků pozná zákazník, může trvat několik měsíců. Prozatím se bude prodávat to, co je na skladě, za dosavadní ceny. „Nové, nižší ceny budou platné až pro léky, které výrobce do tržní sítě dodá po 1. listopadu. A týká se to hlavně těch přípravků, u kterých jsou vyšší doplatky,“ poznamenal majitel lékárny U sv. Anny.

„Jednací řízení začalo počátkem listopadu, pár měsíců pak trvá případné odvolací řízení. Některé firmy, kde se více doplácelo, už šly s cenou dolů. Důležité je, že zdravotní pojišťovny nesnížily úhradu. Prozatím vždy za snížením ceny přípravku následovalo snížení úhrady pojišťovny, takže pro zákazníky se vlastně nic nezměnilo, zaplatil stejně,“ vysvětluje Marek Bárta.

Pokles cen léků:

Úspory ve výši téměř 3 miliard korun přinese snížení maximálních cen u léčivých přípravků, které připravil Státní ústav pro kontrolu léčiv společně s ministerstvem zdravotnictví. Tato opatření se dotknou téměř 3 tisíc léčivých přípravků, zejména protinádorových léků a přípravků na tlumení bolesti.

Zdroj - Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zlata Měchurová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pacienti se brzy dočkají, ceny léků mají být…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pacienti se brzy dočkají, ceny léků mají být…

Komentáře

další 2 komentáře
Jaroslav Pejchar Re:Neradujte se, soudruzi,  | 14. 11. 2008 17:47

Plně s Vámi souhlasím až na jednu maličkost. To vysvětlování zde bylo ale zase jej překřičeli Rathovci že to není pravda a že to jen otázka marže (podle Ratha nejlépe asi nulové). A lidé opět raději slyší to co jim vyhovuje (byť jsou to do nebe volající lži) a ne to co je pravda.

znalý ekonom Neradujte se, soudruzi,  | 14. 11. 2008 17:19

ono je to toitž úplně jinak. Protože pokud ta strana ČSSD prosadí neplacení regulačních poplatků v lékárnách (a to musí být pouze ve všech lékárnách v republice), pak musí ministerstvo zdravotnictví zrušit současně i výpočet slev z ceny léků (podle vzorce přes funkci arcustangens, a v té chvíli se ceny léků úpochopitelně zvednou. To ml pan ministr Julínek pořádně vysvětlit všem těm babičkám a dědečkům z vesniček v celé republice, kteří kvůli tomu volili ČSSD. Pak by se asi vyjadřovali jinak.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné