Přejít na obsah

Pacienti se přesně dozvědí, za co si připlatí

zpět
25.11.2008

Z jednání o reformě zdravotnictví se stává běh na dlouhou trať. A to zejména kvůli výhradám lidovců. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má ale šanci, že kontroverzní návrh na změnu ve zdravotním pojištění odsouhlasí vláda ve čtvrtek, kdy se bude konat kvůli tomuto bodu mimořádné jednání. Shodli se na tom včera ministři, kteří projednávání novely odložili už potřetí...

Tentokrát byl důvodem odkladu chybějící místopředseda vlády a šéf lidovců Jiří Čunek. Ještě před jednáním vlády se ve čtvrtek setkají nad tímto zákonem také zdravotničtí experti lidovců, kteří s návrhem nesouhlasí. Vláda minulý týden souhlasila jen se třemi zdravotnickými zákony. Lidovcům vadí rychlost, se kterou se Julínek snaží najít shodu na zavedení úhradových standardů zdravotní péče. „Domníváme se, že takto zásadní průlom do systému, který dnes reguluje stát a ke kterému již existují dva výroky Ústavního soudu, nelze dělat ukvapeně a pod časovým tlakem. Ministerstvo zdravotnictví i někteří koaliční politici tento problém neustále podceňují,“ uvedl šéf lidovecké zdravotnické komise Jiří Carbol. V neděli se dokonce lidovci odmítli zúčastnit jednání se zelenými a Julínkem.

Nadstandardní platby se odsouvají

Ministerstvu zdravotnictví se přitom se Stranou zelených podařilo dohodnout. Experti nejmenší koaliční strany prosadili odsunutí plateb za nadstandardní péči až do té doby, kdy bude přesně určen standard zdravotních služeb, hrazený ze zdravotního pojištění. „Odvody na zdravotní pojištění jsou značné a občané by měli vědět, na jaké zdravotní služby mají nárok bez doplacení,“ uvedla vedoucí zdravotní sekce zelených Džamila Stehlíková. Za nadstandardní péči si ale podle dohody budou pacienti moci připlatit u vybraných položek už před určením standardu. Půjde například o možnost zaplatit si zkrácení čekací doby na lékařský zákrok, nadstandardní hotelové služby v nemocnicích nebo za kvalitnější kyčelní kloub. Změnit by se dle nedělního jednání měla i definice standardů péče. Podle ní mají být pacienti léčeni v souladu s posledním dosaženým poznáním medicínské vědy. Vlastní variantu stanovení standardů, na které bude mít každý pacient nárok, chce vládě předložit lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Ten navrhuje, aby ministerstvo zdravotnictví muselo ze zákona stanovovat standardy a spolupracovat při tom s profesními organizacemi, jako je lékařská nebo stomatologická komora.

Štěpán Plaček, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pacienti se přesně dozvědí, za co si připlatí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti se přesně dozvědí, za co si připlatí

Komentáře

dalších 19 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:Správná ale dlouhá cesta  | 27. 11. 2008 08:49

V okamžiku, kdy se stanete pacientem,stanete se pro zdravotníka tez nakladem, jehoz uhrada ze strany Vasi tzv. je dosti nejista. Zdravotnik je na zaplaceni toho nakladu závislý, nerovnoprávný. Ten problém je taky na straně pacientů bez znalosti realne situace, chcete-li i bez empatie.

v okamžiku pacientem Re:Re:Re:Správná ale dlouhá cesta  | 27. 11. 2008 08:09

V okamžiku,kdy se stanu pacientem,stanu se pro zdravotníka nedůvěryhodným,na jeho potvrzení a léčbě závislým chudáčkem...nerovnoprávným.Ten problém je taky na straně zdravotníků bez empatie.

Jiri Wicherek Ad  | 26. 11. 2008 23:45

"Pacienti se přesně dozvědí, za co si připlatí" Z celeho clanku jsem se nedozvedel, kdy se tak stane.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné