Pacienti se už začali předzásobovat léky

Titulní obrázek

„Pacientů, kteří přicházejí pro léky, je skutečně o hodně víc, než je běžné,“ řekla Právu viceprezidentka lékárnické komory Leona Štěpková, která má lékárnu v Hostomicích. „Jiní mají s sebou krabičky svých léků a chtějí vědět, o kolik doplatí za medikamenty od dubna víc. Většinou to jsou starší lidé.“…

V mnoha lékárnách se včera začaly tvořit fronty. Zejména chroničtí pacienti se předzásobují léky, protože od 1. dubna bude platit nová léková vyhláška a jejich lék by mohl být dražší.

„Pacientů, kteří přicházejí pro léky, je skutečně o hodně víc, než je běžné,“ řekla Právu viceprezidentka lékárnické komory Leona Štěpková, která má lékárnu v Hostomicích. „Jiní mají s sebou krabičky svých léků a chtějí vědět, o kolik doplatí za medikamenty od dubna víc. Většinou to jsou starší lidé, důchodci. Někteří nad zvýšeným doplatkem mávnou rukou, jiní mi řekli, že půjdou k lékaři a nechají si lék ještě napsat, anebo budou chtít, aby je převedl na jiný, bez doplatku,“ uvedla Štěpková.

V průběhu dubna budou v lékárnách zmatky, protože lékárníci budou doprodávat léky ze zásob za staré ceny a do toho budou už léky s novými cenami. Navíc každá lékárna má jiný doplatek.

DÁLE ČTĚTE:
Pojišťovny ušetří. Na úkor pacientů
Léky podraží. Lékárny čekají chaos
Předběžné doplatky za léky lze zjistit na webu ministerstva
Vyhláška více rozloží doplatky

Obecně platí, že nejlevnější léky jsou ve velkých, zejména nemocničních lékárnách, které léky nakupují ve velkém množství, a tak mají od výrobců slevy.

Novou lékovou vyhlášku ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) včera ostře kritizoval stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), který je zároveň předsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví.

„Léková vyhláška vytahuje peníze z kapes pacientů a tyto peníze zcela nesmyslně, bez efektu skončí u těch nejbohatších, to je farmaceutických firem a prodejců léků,“ řekl Právu.

Rath dodal, že v současné době raketově rostou náklady na léky a ministr Julínek jde na ruku zahraničním farmaceutickým společnostem. „Nesmyslně upřednostňuje nové drahé originální léky, jejichž přidaná léčebná hodnota je vůči těm starším minimální, a tahá peníze z kapes pacientů u léků, které jsou dlouhodobě zavedené a mají prokazatelný prospěch pro pacienta.“

Zentiva: Helicid bez doplatku

Největší domácí farmaceutická společnost Zentiva včera garantovala dostupnost, bezpečnost a kvalitu svých přípravků.

„Farmaceutické firmy dosud nikdy nebyly ministerstvem postaveny do tak složité situace jako letos, poněvadž měly k dispozici novou lékovou vyhlášku až 23. března a platit má od dubna,“ sdělila Právu ve středu mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Oznámila, že i přesto firma ihned zareagovala. Aby zmírnila negativní dopad vyhlášky pro pacienta, udělala řadu významných opatření.

„Například u léku Helicid, který se používá na žaludeční potíže, jsme upravili jeho cenu tak, že zmiňované balení 90 tablet garantujeme bez doplatku,“ řekla Kudynová.

Lékárnická komora přitom novinářům v úterý sdělila, že tento lék byl nyní s doplatkem 25 a nově bude s doplatkem 68 korun. „To je mylné. Už v pondělí jsme cenu upravili a s touto novou cenou odchází od nás lék do lékáren,“ řekla Kudynová.

Právo

Pacienti se už začali předzásobovat léky
Ohodnoťte tento článek!