Přejít na obsah

Pacienti si mohou platit obyčejné plomby sami, soudí ministr Heger

zpět
19.9.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.faqs.org

stomatologie, zubař | Zdroj: www.faqs.org

 

Obyčejné amalgámové plomby si pacienti zřejmě již brzy zaplatí sami. Požadavek zubařů totiž v sobotu podpořil na valné hromadě České stomatologické komory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Dosud obyčejné plomby hradily zdravotní pojišťovny. Ty teď platí zubařům za amalgámovou plombu přes 200 korun. Zubaři by chtěli přímo od pacientů čtyři stovky. Podle šéfa komory Pavla Chrze vydají pojišťovny ročně za plomby asi 1,5 miliardy korun. Kdyby je platily jen dětem a seniorům, ušetřila by se skoro miliarda.

Ministr prý počítá i se sociální ochranou lidí, kteří by na nehrazený zákrok neměli.

Hegera podpořil i bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nynější poslanec Marek Šnajdr (ODS). Poukázal na to, že lidé vydávají za svou zdravotní péči méně peněz než za alkohol a cigarety. Šnajdr očekává, že změna vyvolá kritiku, kterou je ale nutné „ustát“.

Co nejdříve chce ministr předložit další návrh, podle kterého byla by z pojištění hrazena péče v nejvíce hospodárné variantě. Dražší způsoby léčby by si pacienti museli připlácet. Definitivně by tak měl zmizet paragraf, že se nemůže doplácet na zdravotní výkony.


Klíčová slova

Autoři

Novinky.cz

Komentovat článek: Pacienti si mohou platit obyčejné plomby sami,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacienti si mohou platit obyčejné plomby sami,…

Komentáře

dalších 22 komentářů
Marie k čemu pak prevence  | 21. 09. 2010 09:58

Nemyslím,že jde o nedorozumění.pokud jsem na tom stejně jako ten,který o své szdraví nepečuje,nevidím v tom žádnou výhodu,protože v konečném výsledku tam můžeme chodit na ošetření stejně.Každému se např. ty zuby kazí jinak.Pokud chodím na prevenci,mělo by to být zvýhodněno.Když se podívám na to,jak se platí zdravotní péče např. kuřákům,alkoholikům,narkomanům - tyto závislosti jsou brány také jako nemoci,přijde mi to všechno postavené na hlavu.Asi podle hesla,kdo si více vydupe,taky více dostane.

Jiri Wicherek k čemu pak prevence  | 20. 09. 2010 11:27

Mila Marie, soudim, ze u Vas jde o hluboke, ale opravdu hluboke nedorozumeni. Prevence je prece prave k tomu, abyste v konecnem vysledku platila mene, nez ten,který nikam nechodí a o to casteji musi chodit (a platit) pak. Ano, prevence je Vas čas, který investuji do Vaseho zdraví, abyste na celkovych nakladech usetrila. Investujete (minimalne svuj cas), můžete očekávat výhody - nižší výskyt nutnosti stomatologickych osetreni. Vami popisovana situace se zanetem pod plombou tez ilustruje Vas nespravny pohled na nastalou situaci. To, ze preventivní prohlídka "byla v pořádku" jeste neznamena, ze byl v poradku Vas chrup. Jak se ostatne ukazalo, nebyl. Dovolte, abych Vas upozornil, ze si neplatite zadne zdravotni pojisteni, ale ve skutecnosti zdravotni dan. Dostat se Vam tedy v konecnem dusledku muze jen toho, nac tato dan staci. Nu a nyni prestava stacit, z vykonu tzv. hrazenych z teto dane tak budou postupne vyjimany urcite vykony. V prvni rade samozrejme ty, ve kterych "nejde o zivot". O tom, kde by se dalo ušetřit muzete psat kde uznate za vhodne. Podstatne je jestli ti, kteri setrit mohou na tom setreni budou mit tez zajem. Zatim...

Marie k čemu pak prevence  | 20. 09. 2010 11:07

Platit,platit ,platit a k tomu snížení platů.Pojišťovna 200Kč,pacient už rovnou 400Kč.Proč se zdržovat nějakou prevencí,když potom platím stejně jako ten,který nikam nechodí.Prevence je přeci můj čas,který investuji do svého zdraví.Pokud někdo neinvestuje,nemůže očekávat ani výhody.Tak bych toviděla já.Jsou lidé.,kteří i přes prevenci mají zuby zkažené,z různých důvodů.Sama jsem to poznala na vlastní kůži,2 měsíce po preventivní prohlídce,která byla vpořádku,jsem odjela na dovolenou a vrátila se po týdnu se zánětem pod plombou a léčení pak trvalo několik měsíců a to nemluvím o krutých bolestech.To nemohl nikdo ovlivnit.Proč bych si to měla platit,když si platím zdravotní pojištění.O tom,kde by se dalo ušetřit jsem psala na jiném místě.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné