Přejít na obsah

Pacienti už zaplatili za poplatky dvě miliardy

zpět
22.5.2008

Za první čtyři měsíce letošního roku už dali lidé za zdravotnické poplatky zhruba dvě miliardy korun. Vyplývá to z dat zdravotních pojišťoven, která se podařilo získat Hospodářským novinám. Ze zmíněných dat zároveň vyplývá, že v Česku je po čtvrt roce fungování poplatků stále více lidí, kteří pořádně ušetří...

V Česku je po čtvrt roce fungování zdravotnických poplatků stále více lidí, kteří pořádně ušetří. Pětitisícového stropu už dosáhlo 300 pacientů.

Za první čtyři měsíce letošního roku už dali lidé za zdravotnické poplatky zhruba dvě miliardy korun. Vyplývá to z čerstvých dat zdravotních pojišťoven, která se podařilo získat Hospodářským novinám.

Ze zmíněných dat zároveň vyplývá, že v Česku je po čtvrt roce fungování zdravotnických poplatků stále více lidí, kteří pořádně ušetří.

Zatímco ještě loni těžce nemocní pacienti platili za drahou léčbu až desítky tisíc korun ročně, letos už 300 pacientů dosáhlo pětitisícového stropu a většinu peněz navíc jim pojišťovny vrátí zpět. Počet lidí, které limit chrání, navíc bude rapidně stoupat.

Největší skupinou lidí, kteří už dosáhli pětitisícového ročního stropu, jsou pacienti trpící laterální sklerózou. To je vážné onemocnění nervového systému, které se projevuje soustavným ochabováním svalů.

Stovky pacientů s touhle nemocí berou velmi drahý lék Rilutek, na jehož 56 tablet doplácí přes 2500 korun. A protože lék zatím nevyrábí konkurence, započítává se pacientům do ročního stropu celý doplatek. Tito pacienti tak oproti loňsku ušetří desetitisíce korun.

Ochrana i bariéra

Platit za většinu léků už nebudou ani někteří pacienti s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí nebo těžkou migrénou.

„Pětitisícového limitu už dosáhli i někteří pacienti s paranoidní schizofrenií léčení léky Zyprexou a Ariceptem nebo někteří pacienti s chronickou myeloidní leukemií,“ říká zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Ludmila Plšková.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Pacienti už zaplatili za poplatky dvě miliardy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné