Pacienti v Jihlavě dostali novou naději

Titulní obrázek

Po roční odmlce zahájilo činnost krajské angiografické pracoviště v jihlavské nemocnici. Odstávku si vynutila havárie devět let starého diagnostického přístroje, který nyní nahradilo nejmodernější zařízení své třídy v Česku. Špičková technika je k pacientům šetrnější…

a lékařům pomůže odhalit projevy chorob srdce a cév daleko dříve, což zvyšuje úspěch léčby.

Přístroj za 12 miliónů

Přístroj za téměř 12 miliónů korun umožňuje provádění všech dnes známých vyšetření. Po vpíchnutí kontrastní látky převede rentgenové záření pacientův cévní systém na viditelný obraz s vysokou rozlišovací schopností.

Pacientovi přináší možnost redukce množství použité kontrastní látky méně nepříjemné vyšetření, i proti minulé praxi nižší dávku záření, lékař se na velmi kvalitním zobrazení na monitoru může nepoměrně lépe zaměřovat na detaily.

„Dnešní přístroj je o 10 let novější, což je snad nejvíc vypovídající argument, pokud alespoň trochu vnímáte prudký vývoj v oblasti výpočetní techniky. Nám tato kvalita umožní provádět metody, které jsme dosud nebyli schopni dělat,“ vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Alexandr Černoch.

Jak poznamenal, předpokládá se, že i část z 10 až 15 % pacientů odesílaných na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic by díky včasné diagnóze mohla být nyní úspěšně léčena v Jihlavě.

Pět set výkonů ročně

Podle ředitele nemocnice Martina Šumy lékaři již přístroj vyzkoušeli, odhalit všechny možnosti jim ale potrvá ještě zhruba měsíc. Od příštího roku by mělo pracoviště provádět až 500 výkonů ročně.

V posledních měsících museli pacienti z jihlavské nemocnice cestovat za vyšetřením do Havlíčkova Brodu, což přinášelo řadu problémů.

Podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Pavla Hájka (ODS) znamená tato investice další krok k naplnění zdravotního plánu kraje, který počítá s jihlavskou nemocnicí jako krajským centrem pro onkologii a kardiologii.

Pacientů s onemocněními kardiovaskulárního charakteru je na Vysočině úplně nejvíc, 58 %.

Právo

Pacienti v Jihlavě dostali novou naději
Ohodnoťte tento článek!