Přejít na obsah

Pacienti v LDN možná zaplatí za den pobytu až 330 Kč

zpět
25.5.2011
senioři, ldn
zvětšitsenioři, ldnZdroj: www.gastonboomersmonthly.com

senioři, ldn | Zdroj: www.gastonboomersmonthly.com

 

Pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) zaplatí za tento pobyt i přes ujišťování ministrů zdravotnictví a práce a sociálních věcí Leoše Hegera a Jaromíra Drábka (oba TOP 09) více než dosud.

Dnešní Hospodářské noviny (HN) píšou, že podle věcného záměru návrhu zákona o dlouhodobé péči, který projedná příští týden vláda, se část lůžek přejmenuje - přestanou být léčebnou následné péče a stanou se oddělením tzv. dlouhodobé péče, kde se bude platit podobně jako v domovech pro seniory - až 330 korun denně, tedy zhruba 10.000 korun měsíčně, informují HN.

Lidé, kteří mají nižší důchod, zaplatí podle HN méně. Zbýt jim totiž musí 15 procent důchodu jako kapesné. Pro nejchudší se proto plánuje nový příspěvek, jehož podrobnosti ale ještě nejsou známy, uvádějí HN.

Ze společného prohlášení Hegere a Drábka v polovině květně přitom vyplynulo, že platby za den v léčebnách dlouhodobě nemocných se z nynějších 60 na 300 korun zvyšovat nebudou. Oba tím tehdy reagovali na informace některých médií, že se ke zvyšování plateb v těchto zařízeních chystají. Oba ministři označili takové informace za šíření poplašné zprávy, která budí oprávněné obavy mezi pacienty i jejich rodinami.

Podle věcného záměru zákona, o němž dnes HN informují, se dlouhodobá péče stane třetí rovinou, do níž se může člověk po akutním ošetření z nemocnice a po následném ošetření z dnešních léčeben dostat - pokud se ho nepodaří vrátit do života. „Následná péče bude časově ohraničena - třeba na tři měsíce. Když se pacient nezotaví a jeho stav se stane neměnným, přejde do dlouhodobé péče,“ vysvětluje podle HN Heger.


Komentovat článek: Pacienti v LDN možná zaplatí za den pobytu až 3…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pacienti v LDN možná zaplatí za den pobytu až 3…

Komentáře

další 2 komentáře
platím,platíš Převis poptávky  | 25. 05. 2011 13:50

..a děti platí málo do průběžného důchodového systému a zdravotního svou prací...tedy platí i cizím,proč by měli platit ještě více svým...At tedy přejdou ty necílené platby cíleně jen na jejich rodiče,ne???

Táňa Převis poptávky  | 25. 05. 2011 09:42

V oblasti LDN je dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Je třeba ho tímto doplácením trochu vyrovnat, protože kde je nedostatek, bují korupce. Mělo to být již dávno, protože starých lidí, která tato zařízení potřebují, je čím dál více. Pokud nemají peníze, mohou na ně přispět jejich děti, když se o ně nemohou starat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné