Pacienti v šoku. Léky prudce zdražily

léky

V rozporu s tím, co ministerstvo zdravotnictví celý tento rok prohlašovalo, tedy že léky se budou zlevňovat a pacienti za ně více doplácet nebudou, je skutečnost posledních dní zcela jiná.

U některých léků, zejména na vysoký krevní tlak, astma a epilepsii, se doplatky zvýšily o desítky procent.

„Zhruba u 180 kódů léků došlo ke změnám v cenách léků a úhradách od zdravotních pojišťoven. Zvýšila se spoluúčast pacientů o desítky procent,“ řekl Právu ve čtvrtek Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory.

Zvyšováním spoluúčasti za léky je šokován i Svaz pacientů. Ten požaduje na ministerstvu zdravotnictví vysvětlení, jak je možné, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) takto nově stanovil úhrady.

Místo 30 korun se doplácí 588

„Zdražení doplatku na lék Sabril pro epileptiky stouplo z 30 na 588 korun a nemá levnější alternativu,“ řekl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. „Žádáme ministra zdravotnictví Leoše Hegera o zrušení původního rozhodnutí a také požadujeme personální změnu na postu ředitele SÚKL,“ prohlásil Olejár.

Prezident České lékárnické komory Havlíček Právu sdělil, že zvýšení spoluúčasti se týká především léků na léčbu vysokého krevního tlaku, které se většinou používají v pozdějších fázích onemocnění v kombinaci s jinými léky. Dále více zaplatí pacienti za léky na astma a již zmíněnou epilepsii.

„Z pohledu lékárníka nás úprava nepřekvapuje. Je to situace, která se opakuje prakticky každý měsíc,“ řekl Havlíček. Dodal, že u přípravku Ebrantil, což je lék na léčbu vysokého krevního tlaku, doplatek balení léku Ebrantil 30mg vzrostl o zhruba 150 Kč, 60mg o zhruba 250 korun.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň Právu řekl, že ministerstvo očekává, že výrobci léků v řádu týdnů své medikamenty zlevní.

A to tak, aby se ceny vešly do nových úhrad od zdravotních pojišťoven. „V takovém případě by pak pacienti vyšší poplatky nemuseli hradit,“ řekl Sršeň. Podle něj v přepočtu na počet obyvatel v ČR užíváme velké množství léků na vysoký krevní tlak, mnohem více než je v EU běžné. Podle něj by praktičtí lékaři, ale i specialisté měli na to rovněž myslet při předepisování léků.

Ohodnoťte tento článek!