Pacienti žádají znovu povolit devitalizaci

Svaz pacientů se v pondělí obrátil dopisem na ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby po třech letech zákazu povolila devitalizaci, kontroverzní léčebnou metodu podvazování rakovinových nádorů. Vzprovokovala jej k tomu zpráva, že do nemocnic přijde nový protirakovinový lék avastin, který je založený na podobném principu jako devitalizace…

Svaz pacientů se v pondělí obrátil dopisem na ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby po třech letech zákazu povolila devitalizaci, kontroverzní léčebnou metodu podvazování rakovinových nádorů.

Svaz k tomu vyprovokoval článek v Právu, v němž bylo uvedeno, že ve druhém pololetí letošního roku přijde do nemocnic nový protirakovinový lék avastin. Ten brání nádorům, aby si vytvořily cévy, které jsou důležité pro jejich růst. Tím nebudou mít výživu a odumřou. Tedy podobný princip, jako je devitalizace.

Desetiměsíční léčba tímto lékem má stát u jednoho pacienta milión korun a nevyléčí ho, jen mu život a jeho kvalitu prodlouží.

Emmerová není proti, ale…

„Jak je možné, že drahý avastin se povolí a levné podvazování nádorů ne, když princip je stejný?“ ptá se Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů. „Proč avastin ano a metoda objevitele devitalizace dr. Fortýna ne? Snad proto, že by se mohlo ukázat, že tato metoda dává trvalejší výsledky a je přitom laciná? Nebo někdo vysvětlí dnes umírajícím pacientům, že 34 let úspěšných pokusů na zvířatech je ještě málo?“ říká Olejár.

Postup ministerstva zdravotnictví, které před třemi lety devitalizaci zastavilo a vrátilo zpět k pokusům na zvířatech, označil za „skandální“.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová Právu řekla, že nikdy nebyla vyhraněně proti devitalizaci. „Chci, aby se ověřila výzkumem na zvířatech, a teprve až se ukáže, že je přenosná na člověka, můžeme se bavit o další studii. Rozhodnu se, až budou výsledky na stole.“

Podle ní ale „není možné vystavovat pacienta nebezpečí při léčbě rakoviny neprokázanou metodou, když víme, že jsou jiné, kde výsledek je ověřený, například chemoterapie, radioterapie, chirurgická metoda a další postupy.

Právě ale doktor Fortýn, který úspěšně vyléčil svoji metodou několik pacientů, upozornil, že tito nesmí být předem vystaveni chemoterapii nebo radioterapii.

Před čtyřmi roky ministerstvo povolilo klinickou studii na čtyřiceti dobrovolnících. Pět pracovišť v republice devitalizace provádělo, ale výsledek byl velmi špatný. Všichni pacienti zemřeli. Vědecká rada ministerstva proto další studii nepovolila a výzkum vrátila k pokusům na zvířatech.

„Některé výsledky jsou dobré, jiné ještě musíme prověřit. Výzkum dál v našich laboratořích pokračuje,“ řekl docent Ivan Míšek, ředitel Ústavu živočišné fyziologie a genetiky akademie věd v Liběchově, kde se metoda zkouší na miniprasatech a některých zvířatech.

Oznámil, že závěrečnou zprávu z grantu předal ústav koncem ledna akademii. Odmítl ale sdělit, co zpráva obsahuje.

Proč říkají ne

Přední čeští lékaři, kteří se léčbou rakoviny zabývají, jsou jednoznačně proti devitalizační metodě. Varují občany, aby nespoléhali na tuto metodu a nepřikládali jí větší význam, než má.

Profesor Pavel Klener, přednosta 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí řekl: „Absolutně jsem proti zavedení devitalizace. Neprokázala efektivní léčbu. Nádor u zvířete je jiný než nádor u člověka. A přenášet zkušenosti z jeho léčby ze zvířete na člověka v tomto případě nelze. Je to slepá cesta.“

Profesor Jan Vorlíček, předseda České onkologické společnosti, soudí, že lék avastin a devitalizace mohou u laika vyvolávat dojem, že působí stejně, ale ve skutečnosti je tomu jinak.

„U devitalizace se jedná o mechanické podvazování cév, které vedou k nádorům. Daleko jednodušší v takovém případě je nádor vyoperovat. Pokud se týče léku, ten zabraňuje tvoření cév i v metastázách nádorů, a proto je používán na metastázující nádor rozsetý po celém těle.“

Docent Rostislav Vyzula, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde se devitalizaci podrobilo při klinické studii několik pacientů, má podobný názor: „Jsem proti nové studii. Už jednou tu byla a dopadla moc špatně. Nic neprokázala. Tak proč ji obnovovat? Devitalizace se běžně dělají např. u jaterních nádorů, ale jinak, než si laici myslí. Do tepny se vstříkne cytostatikum, a tak se tepna ucpe. Podobně se to dělá u nádorů ledvin.“

Na vážkách je i bývalý ředitel Nemocnice ve Vrchlabí doktor Vladimír Dryml, který před dvěma lety, navzdory ministerskému zákazu, devitalizaci prováděl dál.

„Některé výsledky byly velmi úspěšné. Nejsem proti devitalizaci, ale v budoucnu se asi půjde jinou cestou,“ řekl chirurg Dryml.

Co bude dál

V tuto chvíli nelze říci, co bude dál, kdy se ministerstvo k devitalizaci vyjádří.

Svaz pacientů je přesvědčen, a o to rovněž žádá Emmerovou, že pacient má právo být touto metodou léčen, a to na základě čl. 32 Helsinské deklarace.

V něm se píše, že pokud pro léčení určitého pacienta nejsou k dispozici ověřené metody, smí lékař použít, po informovaném souhlasu pacienta, metodu neověřenou, když podle jeho úsudku má pacient naději na záchranu života.

Václav Pergl, Právo

DÁLE ČTĚTE:
Devitalizace: výzkum pokračuje a přináší opatrné naděje
Etika v praxi: Devitalizace – ilustrativní příklad pokusů na lidech v praxi
Devitalizace – čekání na chybu?
Ohodnoťte tento článek!