Přejít na obsah

Pacientům hrozí, že jim bude lékaře vybírat pojišťovna

zpět
13.7.2011
lékařka, pacient, praktik, ordinace
zvětšitlékařka, pacient, praktik, ordinaceZdroj: ratschlag24.com

lékařka, pacient, praktik, ordinace | Zdroj: ratschlag24.com

 

Odboráři včera demonstrovali hlavně proti zavedení nadstandardní péče a dražšímu pobytu v nemocnici. Podle Dagmar Žitníkové však pacientům zcela vstříc nevychází ani druhá část reforem, která se zaměřuje na jejich práva.

Velká zdravotnická reforma by měla rozšířit práva pacientů a za jejich nedodržení lékaře tvrdě sankcionovat. Jak se k této novince stavíte?

Myjsme samozřejmě pro posílení práv pacientů. Paradoxně ale dochází k tomu, že je zákony v některých případech ještě dál osekávají. Počítá se totiž s omezením práva pacienta na výběr zdravotní pojišťovny a poskytovatele zdravotní péče. Dokonce může dojít k tomu, že by se u nás zavedla takzvaná řízená péče. To znamená, že pojišťovna pacientovi určí, u kterého smluvního lékaře nebo zdravotnického zařízení se bude ošetřen. Tonámpřijde naopak jako omezení.

Takže se podle vás pacientům při vymáhání toho, na co mají nárok, nijak neulehčí?

Okolo práv pacienta je nyní velký humbuk. Ale vymahatelná byla i dosud. Přidávají se navíc jen pokuty jednotlivýmzdravotnickým zařízením

Ale vztah pacientů a lékařů někdy může být problematický.

Vývoj péče by u nás měl jít jinou cestou. Je to spíše o výchově mladé generace a přístupu lidí k sobě navzájem. Nejde donutit lidi předpisy, aby se k sobě chovali slušně. To je otázka společnosti.

Se zákonem o zdravotnických službách tedy celkově nesouhlasíte?

Ministerstvo zdravotnictví a vláda dalším reformním balíkem posvěcuje novelu o veřejném zdravotním pojištění. Pojem, který se v Česku užívá, s nímž pracuje ústava a je běžný i v Evropě, je zdravotní péče. Ten se ale zde nahrazuje zdravotními službami. Podle nás se pacientům poskytuje zdravotní péče, a to prostřednictvím služeb. Chtěli bychom proto, aby byla ponechána stávající terminologie. A protože zákon o zdravotnických službách je na tomto založen,máme s tím zásadní problém.

A co další zákony z reformního balíku, například ten, který se týká záchranářů. Je podle vašeho gusta?

Chtěli jsme, aby byl do zákona včleněn sociální program pro záchranáře. Ten by měl částečně kopírovat výhody, které mají policisté a hasiči, tedy členové integrovaného záchranného systému. Nazákladním vymezení tohoto programu už přitom byla shoda za ministra Julínka. Tento návrh jsme oprášili, ministerstvonámale vstříc nevyšlo. Budeme proto oslovovat jednotlivé poslance, zda by bylo možné vložit program do zákona formou pozměňovacích návrhů.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Koubová, Regionální deník

Komentovat článek: Pacientům hrozí, že jim bude lékaře vybírat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pacientům hrozí, že jim bude lékaře vybírat…

Komentáře

dalších 8 komentářů
MT Nesmělá námitka  | 14. 07. 2011 09:11

Nemohli! Je to moc jednoduché.

doc.Kříž reforma + a -  | 13. 07. 2011 17:32

- - - lékaři se stanou "podřízenými" pacientů, budou vykonávat či předepisovat to, co si přeje pacient. Za stížnost (např. nevhodné chování, nevyhovění pacientovi) budou likvidačně pokutováni. Moc si rozmyslí, zda budou rizikové pacienty léčit. Budou totálně závislí na milosti pojišťoven. - - - pacient bude obtížněji hledat lékaře, neboť ten je limitován počtem pacientů, jejichž péči mu bude pojišťovna hradit. (Lékařů bude stále méně, zvláště těch kvalitních, protože pro ně bude výhodnější poskytovat péči těm, kteří si ji zaplatí (připlatí).Pacient má právo, aby mu pojišťovna určila lékaře. Koho určí - toho, kdo je pro ni nejlevnější a kdo má volnou kapacitu ? (Jaký to bude lékař?). Jak poznají úředníci, komu mají pacienta poslat? Nebude-li pacient spokojen se svou pojišťovnou, může ji změnit až za rok. Která pojišťovna ale o takového nespokojeného pacienta bude stát? +++ zdravotní pojišťovny získají totální moc nad smluvními lékaři a zařízeními (šance pro korupci), protože jim mohou kdykoliv vypovědět smlouvu (důvod se vždy najde). Budou moci pacienty posílat tam, kam se jim to hodí (nebo k tomu, kdo dá všimné či %). Budou nabízet pojištění nadstandardů a tím získají další finance pro udržení se na trhu. +++ právníci, kteří budou řešit stížnosti pacientů.Ať vyhraje ta či ona strana, prohrávající jim tuto "službu" zaplatí + zaplatí ještě soudní poplatky právě zvýšené.

Ignácius Reilly Žitníková co to meleš  | 13. 07. 2011 16:26

Vy se s paní Žitníkovou znáte osobně? Kvůli tomu tykání a familiernosti. Na rozdíl od postkomanče Schlangera je to člověk, který se celý život pohybuje mezi pacienty (sestra z JIP). Z krátkého osobního kontaktu s ní musím bez předsudků říct, že je v problematice velmi orientována a má dostupné informace. A navíc je slušná a přístupná diskuzi, což je v našem Zmr.distánu její slabina. Kupříkladu ve snaze o dialog s modrými análními speleology, jakým jste například Vy (JR). Malá rada na závěr - zkuste si o HMC něco přečíst. Chápu, že Vás chytá nerv z toho, že téhle korupční, klienetlistické a modrofašistické vládě možná zvoní hrana, ale měl byste se trochu ovládat. ;-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné