Pacientům je v nemocnicích horko, sestry hlídají, aby dost pili

V tropických dnech je pacientům v nemocnicích horko, i když se personál snaží, aby vedrem trpěli co nejméně. Klimatizace je většinou jen na operačních sálech a jednotkách intenzivní péče, takže na pokojích jedou naplno větráky. Žaluzie a rolety na oknech jsou stažené, a kde je nemají, zastiňují okna mokrá prostěradla…

Více než jindy připomínají sestry pacientům, aby pili, takže nemocniční kuchyně vaří hektolitry čaje.

Na horko si nestěžuje novopečená maminka Klára, která dnes dopoledne porodila ve Fakultní nemocnici Motol chlapečka Mikuláše. Sestřičky jsou prý velmi hodné, k dispozici je dostatek výborného ovocného čaje. Maminky se osvěžují ve sprchách, kam chodí i několikrát za den.

Ředitel Motola Miloslav Ludvík ČTK řekl, že na operačních sálech je klimatizace a obměnu vzduchu v celé budově zajišťuje vzduchotechnika. Vzduch ale nasává zvenku, takže je teplý.

V kolaudačním řízení je spalovna, která bude „vyrábět chlad“. „Dokončujeme propojení výroby chladu se vzduchotechnikou, letos to asi už nestihneme, ale příští léto budeme foukat do pokojů studený vzduch,“ popsal ředitel.

Také ve Fakultní Thomayerově nemocnici je podle ředitele Petra Malého na operačních sálech klimatizace. Některá oddělení mají prázdninový provoz, maluje se a pacientů je v nemocnici méně.

„Na pokojích zajišťujeme větrání, pitný režim pro nemocné i personál. K dispozici mají čaj, vodu a minerálky, aby v tomto horku vypili za den alespoň tři litry tekutiny,“ řekl ČTK Malý.

Z pražského standardu nevybočuje ani Všeobecná fakultní nemocnice, která má klimatizaci na operačních sálech a jednotkách intenzívní péče, v pokojích se standardními lůžky nikoli. Podle Růženy Wagnerové z úseku hlavní sestry větrají sestry pokoje pacientů ráno a večer, zatahují přes den žaluzie a všichni nemocní mají na stolcích čaj.

Vrchní sestra Dagmar Škochová z tamní chirurgické kliniky ČTK řekla, že žaluzie mají jen na oknech vedoucích na jih, na ostatní okna dávají ve vedru navlhčené látky. Sestry hlídají, aby pacienti pili, u starších lidí na to dbají ještě víc než obvykle. „Teď pendlují děvčata s pitím daleko častěji, doslova tekutiny vnucují, staří lidé nemají pocit žízně,“ popsala.

ČTK

Pacientům je v nemocnicích horko, sestry hlídají, aby dost pili
Ohodnoťte tento článek!