Přejít na obsah

Pacientům s fekální inkontinencí mají pomoct neurostimulátory

zpět
2.3.2017
*inkontinence
zvětšit*inkontinenceZdroj: Shutterstock

*inkontinence | Zdroj: Shutterstock

 

Fakultní nemocnice v Hradci Králové chce letos zavést 15 pacientům s fekální inkontinencí neurostimulátory, které jim pomohou vyřešit jejich problémy.

Počet operací bude záležet na výsledcích jednání se zdravotními pojišťovnami, hradecká nemocnice by zatím měla být jediným pracovištěm v ČR, které bude tuto metodu provádět. V pořadníku hradecké nemocnice je zhruba 40 pacientů v průměrném věku pod 60 let, řekli dnes ČTK lékaři hradecké nemocnice.

„Sakrální neuromodulace je metoda, kterou se stimulují nervy, které zasahují oblast konečníku a konečníkových svěračů. Je určená pro pacienty, kteří trpí neschopností udržet stolici,“ řekl lékař chirurgické kliniky Július Örhalmi. Sakrální neuromodulace spočívá v zavedení malého neurostimulátoru pod kůži. Zařízení je napojené na nervy v oblasti křížové kosti, u kterých za pomoci slabých elektrických impulzů obnovuje jejich správnou aktivitu. Baterie v přístroji vydrží zhruba sedm let.

První neurostimulátor v hradecké nemocnici získala osmadvacetiletá pacientka, která měla potíže od svých 19 let. „Tělo si na přístroj teprve zvyká, ale můj život je už teď nesrovnatelně lepší. Těším se, že konečně půjdu bez obav třeba do kina nebo v létě na koupaliště,“ řekla mladá žena novinářům.

Lékaři hradecké nemocnice uvedli, že sakrální neuromodulace je v některých zemích, například v Německu či Itálii, u pacientů s fekální inkontinencí běžným zákrokem. V České republice se v letech 2010 až 2011 uskutečnilo přes 30 operací pacientů ve třech nemocnicích v rámci projektu. „Nyní běží jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, kde se skýtá naděje, že tento výkon bude možné hradit ze zdravotního pojištění,“ řekl Örhalmi.

Podle lékařů postihuje fekální inkontinence až 3,5 procenta populace, potíže mohou mít například ženy v důsledku poporodních poranění, nemoc se může rozvinout i u pacientů s různými neurologickými potížemi. Rizikovou skupinu také představují lidé po úrazech či operacích v oblasti konečníku.


Autoři

ČTK

Související články

14.5. Role sestry v záchytu inkontinence Role sestry v záchytu inkontinence
0 příspěvků
11.10. Urogynekologické obtíže u žen
1 příspěvků
13.1. Většina obyvatel inkontinenci neřeší
0 příspěvků
4.10. Derivace moči po cystektomii a kvalita života
0 příspěvků

Komentovat článek: Pacientům s fekální inkontinencí mají pomoct…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné