Pacientům s onkologickými onemocněními se otevírají nové možnosti léčby

Pacienti se závažnými chorobami se potýkají s nedostupností léků. Moderní biologická terapie je sice účinná, bohužel je však také extrémně nákladná. Možné řešení představují biosimilars. Jsou stejně účinné, bezpečné a kvalitní jako biologika, mají však nižší cenu.

Celkové náklady na biologické léky, které se využívají k léčbě závažných chorob, jen v České republice za poslední tři roky vzrostly o 60 %. Vysoká cena však snižuje dostupnost léčby pro pacienty. Naději představují biosimilars – stejně kvalitní, účinné, kvalitní a přitom o desítky procent levnější léky. V letošním a příštím roce budou na evropský trh vstupovat nová biosimilární léčiva a to především v oblasti onkologie.

Raketový vzestup

V rámci podpůrné terapie se v onkologii již v minulosti používal biosimilární filgrastim. Za pět let na trhu jeho spotřeba vzrostla na dvojnásobek. Náklady na léčbu však zůstaly stejné.

„Biosimilární léky zvyšují dostupnost léčby pro pacienty a šetří peníze zdravotnickým systémům. Jejich aplikace je bezpečná, účinná a racionální. Z našich statistik vyplývá, že v roce 2015 užívalo 80 % onkologických pacientů namísto originálního přípravku právě biosimilární filgrastim. Věřím, že dokážeme využít potenciál i dalších biosimilárních léků a zpřístupníme tak léčbu většímu počtu pacientů.“ říká Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Madridská konference

Právě vstupu biosimilars do onkologie se, kromě jiného, věnovala právě ukončená konference ESMO (Evropská společnost pro lékařskou onkologii) v Madridu, na jejímž programu se podílela evropská asociace Medicines for Europe. Odborníci na léčbu rakoviny se na ní mohli seznámit jak s výhodami, které biosimilars představují, tak se specifiky výroby a pozitivními ekonomickými dopady, které plynou z jejich uvedení na trh.

Podle předsedy Komise Biosimilars ČAFF Marka Borovského jsou podobné vzdělávací akce důležité: „Přínos biosimilars pro pacienty totiž není často v ČR dostatečně využíván. V nejbližší době vstoupí na trh velmi důležitý biosimilární lék pro léčbu leukemie, díky čemuž se výrazně zvýší dostupnost nákladné biologické léčby pro pacienty. Věřím, že onkologové plně využijí možností, které jim biosimilars přinášejí. Profitovat z toho bude především pacient.“

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!