Přejít na obsah

Palas se odmítá zpovídat vedení ČSSD kvůli pronájmu nemocnice

zpět
27.9.2011
Jaroslav Palas
zvětšitJaroslav PalasZdroj: www.wikimedia.org

Jaroslav Palas | Zdroj: www.wikimedia.org

 

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) se kvůli pronájmu zadlužené novojičínské nemocnice odmítá zpovídat vedení sociální demokracie. Právě pronájem zdravotnického zařízení řetězci Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka vyvolal ostrý spor hejtmana s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou, protože takový krok je v rozporu s programem ČSSD.

Palas měl svůj postoj tento týden vysvětlovat i na jednání předsednictva strany. Hejtman však dnes po podpisu smlouvy o pronájmu nemocnice uvedl, že případné nejasnosti je ochoten vysvětlit v regionu a do Prahy se nechystá.

„Ideologie se nesmí navyšovat nad zájmy občanů a zájmy pacientů. Pokud pan předseda Sobotka má potřebu ještě nějakého dovysvětlení v této věci, my ho tady rádi přivítáme,“ uvedl Palas. Dodal, že všichni zastupitelé, včetně všech sociálních demokratů, kteří pro pronájem hlasovali, mu „rádi vysvětlí, že jiná cesta nebyla“.

Palas tak znovu zopakoval, že kraj neměl jinou možnost jak situaci v zadlužené nemocnici řešit. Ani z úst svého kritika Sobotky hejtman podle svého tvrzení nezaznamenal žádný reálný návrh.

Zdravotnické zařízení má nyní zhruba 270 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti. Právě v souvislosti s chybným hospodařením nemocnice už policie obvinila jednu osobu.

„S ohledem na vyšetřování nyní nebudeme poskytovat žádné informace. Můžeme jen potvrdit, že byla obviněna jedna osoba. Jedná se o hospodářský trestný čin,“ řekl dnes ČTK mluvčí novojičínské policie Zbyněk Tomšík. Podle informací ČTK obvinění souvisí právě se špatným hospodařením. „Nemám žádné informace o této věci, takže ji nemohu v tuto chvíli komentovat,“ uvedl k obvinění Palas.

Někteří čelní představitelé ČSSD už hejtmana dokonce vyzvali, aby v příštích krajských volbách za stranu nekandidoval. „Myslím si, že není v kompetenci nikoho z vedení říkat, kdo bude a nebude kandidovat. Jestli mi někdo okopává z Prahy kotníky, tak je okopává proto, že si chce se mnou vyřizovat primitivním způsobem účty,“ uvedl Palas.

O pronájmu nemocnice Moravskoslezský kraj rozhodl minulou středu. Agel ji získá na 20 let od ledna 2012. Představitelé kraje ujišťují, že rozsah lékařské péče, kterou nemocnice poskytuje, se nezmění.

Zařízení má nyní zhruba 270 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti. Agel převezme závazky nemocnice a za pronájem zaplatí ročně kraji bez DPH zhruba 25 milionů korun. Kromě toho za 200 až 220 milionů korun zrekonstruuje operační sály včetně jednotek intenzivní péče a ARO.


Komentovat článek: Palas se odmítá zpovídat vedení ČSSD kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné