Papírové knížky: diskuse pokračuje

Co je lepší? Papírová, intertetová nebo žádná knížka? Lékaři i pacienti v diskusním se v diskusním fóru Zdraví.Euro.cz shodují: nápad ministryně zavést papírové zdravotní knížky není šťastný. Co se týče systému IZIP, názory lékařů se různí. Příspěvky čtěte v článku…

Co je lepší? Papírová, intertetová nebo žádná knížka? Lékaři i pacienti v diskusním se v diskusním fóru Zdraví.Euro.cz shodují: nápad ministryně zavést papírové zdravotní knížky není šťastný. Co se týče systému IZIP, názory lékařů se různí.

Uživatel: lubl@seznam.cz

Já se na knížky netěším. Pokud by mně nedej Bože nějaká taková zdravotní přišla, tak ji hned spálím. Je to totální nesmysl, protože to nikdo sebou nosit nebude z důvodu že se mu třeba jen nechce, nebude to trestné, stejně jako dnes pokud někdo přijde k ošetření bez průkazky ZP. I tak je většinou zdravotníků vyšetřen – co kdyby? V prvním příspěvku zaznělo to nejpodstatnější – poplatek za prvodiagnózu, návštěvu lékaře, recept atd – je to nejlepší samoregulační prvek. Soudruzi z ČSSD-KSČ to dosud nepochopili (aspoň se tak tváří) a ti druzí z ODS tomu moc nakloněni také nejsou. Internetová knížka je lepší myšlenka, ale realizace je značně složitější – kdo z vás si tam nechá zapsat např. kapavku, potrat apod? Čili nějaké informace o pacientech tam budou a nějaké ne, a to jen u těch kteří s tím zařazením budou souhlasit. Dle mne je to v současné době utopie.

Uživatel: dogousek@seznam.cz

Knihy nic neřeší. Když 30-40% pacientů knížku zapomene, pak stejné procento lékařů nic nezapíše nebo zapíše nepoužitelné záznamy. Pak snad pacient nebude ošetřen? Jedné, co pomůže proti zneužívání, by byl poplatek zhrub 100 Kč, nesmí být vysoký, ani nízký. Vysoký by odradil, nízký by nesplnil svůj účel. Slovensko náš vzor, ale i Německo dávno zavedlo poplatky, bohužel soc. dem. nechce o poplatcích ani slyšet, aby se zalíbila voličům.

Uživatel: MUDr. Štorek

Je smutnou skutečností, že připravované knížky jsou naprostým nesmyslem a ještě smutnější je, že představitelé ČLK k této aktivitě MZd mlčí…

Uživatel: boris.chrast@seznam.cz

Myslím, že v září tady nebudou ani papírové knížky, ani paní ministryně.

Uživatel: MUDr Jan Petros,CSc

Přimlouvám se za IZIP, jistě progresivnější metoda než papírové knížky. Nutno zintenzivnit tlak na zdravotní pojišťovny, lékaře i pacienty tak, aby rozšíření IZIPu bylo maximální. Když už se stím začalo, tak ať to k něčemu je. Byla by věčná škoda 7000 již zaregistrovaných pacientů. Souhlasím s dr. Rozsívalem, že jde o běh na dlouhou trať , ale je to řešení průchozí, realizovatelné.

Uživatel: MUDr.Tomáš Rozsíval

Papírové žákovské knížky pro pacienty jsou zcela zřejmým anachronismem a bude jen otázkou času, kdy některý chytrý pacient zažaluje některého z naivních lékařů, kteří tam něco volně napíší a budou žádat miliony na odškodném. Na druhé straně elektronická zdravotní dokumentace IZIP je sice již ve stadiu, kdy se přenesla přes dětské nemoci, ale ještě se musí přenést přes technologické dětské nemoci celé dospělé populace. Obávám se, že to bude ještě dlouhý proces. Sám zapisuji a aktivizuji své pacienty do IZIP až se ze mne kouří a následně s hrůzou zjišťuji, že aktivaci v systému i přes naše podrobné vysvětlování, které je mnohdy opravdu vyčerpávající, si v systému provede maximálně tak 20 % pacientů. O zápisech ošetřujících lékařů ani nemluvím. Ti na to zvysoka kašlou. Zrovna tak by skončila ta žákajda. Asi na ten boom ještě nejsme zralí. Vidím to denně na přístupu pacientů, kteří sami ani nechtějí o sobě samých rozhodovat sami, ale ponechávají to stále na lékaři, řkouce, že od toho je lékař, který tomu rozumí, aby to vše vyřešil za ně. Toto je veškerý výsledek obrovské osvěty a politických programů motivujících občany ke zvýšenému zájmu o sebe samy – viz např. program ODS apod. Všichni by raději zpět do oúnzů pod vedení, rodné chytré státostrany, pod jejichž křídly se asi cítili bezpečně. Takže takhle jsme dopadli 15 let po zrušení vedoucí úlohy KSČ! Tož pámbu s námi.

MUDr. Pavel Vepřek, předseda o.s. Občan

Je s podivem, kolik času se již věnovalo takovému zjevnému úletu, jakým je nápad nás vybavit žákovskými knížkami. Astronomické úspory nákladů na léky, které si od jejich zavedení autorka slibuje, nám hrozí s daleko menší pravděpodobností než piknik s mimozemšťany. Místo standardních regulačních nástrojů, které by vnesly potřebné motivace do chování lékařů a jejich pacientů (regulační poplatky za recept, návštěvu lékaře, pohotovosti …, analýzy preskripce, řízená péče, …), se hlavním prostředkem úspory stává pokus o vyvolání písařské křeče rukou lékařů. U pohádek o užitečnosti sběru a přenosu informací pomocí knížek, mohou nezasvěcení sice klidně usínat, ale tato data jsou po léta rutinně sbírána a většina zdravotních pojišťoven je používá k ovlivňování chování svých smluvních lékařů. Jistě by se s nimi dalo pracovat o mnoho lépe, ale to není otázka přenosového média, ale mírou motivace s tím něco dělat.

MUDr. Jiří Bakala, odd.nukleární medicíny, Batova nemocnice, Zlín

V pondělí jsem poslal následující text paní ministryni Emmerové. Vážená paní ministryně, ve včerejším televizním pořadu jste jednoznačně hovořila o zavedení knížek pro pacienty. Myslím si,že je to přímo v rozporu s tím, k čemu se

koaliční vláda spolu s ČSSD závazala před vstupem i při vstupu do EU, kde jednoznačně vyslovila podporu a úskutečnování programu .eEUROPE+ eEUROPE2005 a letos v červnu v Lisabonu budeme vysvětlovat ,co vláda pro to podnikla. Bližší informace najdete na stránce www.micr.cz.

Uživatel: MUDr. Richard IRGL

Jako praktický lékař musím přiznat, že už dlouho jsem neslyšel takovou blbinu, že záznam do knížky sníží náklady na léky. V dnešním systému zdravotní péče typu „švédský stůl“, kde si může jít kdokoli kamkoli a to samozřejmě bez doporučení i bez knížky, dokonce i bez průkazu pojištěnce (stačí OP nebo pas či řidičák)! Nakonec – odnesou to hlavně pacienti, protože už jich denně nestihnu ošetřit 50 ale třeba jen 30 (budu pečlivě zapisovat do knížek, i když již 10 let vedu všechnu dokumentaci v počítači a recepty tisknu na tiskárně). Kam půjde těch 20, na které mi už nezbyde čas? Nevím, ale jediné co mne napadá tak asi za paní Emmerovou do parlamentu nebo do Strakovky provést defenestraci. Už by opravdu bylo načase!

Uživatel: Ondřej, goldengate@seznam.cz

Nepochybuji o tom, že až se ve zdravotní knížce objeví záznam o léčbě kapavky

(či jiné pohlavně přenosné choroby), tak pacient milou zlatou knížku rychle roztrhá a hodí z mostu do řeky.

Uživatel: Saša Svobodová, sasa.svobodova@centrum.cz

Papírové knížky nejsou šťastné řešení. Myslím si že by bylo lepší, když už, použít elektronické čipové karty.

Sama jsem zaregistrovaná v systému IZIP a myslela jsem si že to bude k něčemu dobré, během minulých dvou let jsem prožila dost času po nemocnicích, jak ve svém městě tak v Praze, jako pacientka a nemám tam ani řádku.

Jestli zdravotní knížky dopadnou stejně nevím, ale myslím si že asi ano. Je to zbytečná zátěž pro lékaře a konečný výsledek je sporný.

A jak se zachová lékař, když pacientka řekne: „Já jsem ji zapomněla doma /ztratila“ ? Opakovaná vyšetření to nezastaví.Jenže názor MZ je takový, jaký je a tak budeme mít všichni zdravotní knížky. Už se těším.

(red), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!