Papírové průkazy VZP budou platit ještě rok

Stávající růžové papírové průkazy pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zůstávají v platnosti až do konce roku 2005. Do té doby by všichni už měli dostat nový Evropský průkaz zdravotního pojištění. Právu to řekl v pátek tiskový mluvčí VZP Jiří Suttner…

PRAHA –

Nový průkaz dostávají pojištěnci automaticky domů, nemusí se o něj nikde přihlašovat.

Pokud ho chtějí dříve, mohou o něj požádat svou pobočku VZP. Nový průkaz umožňuje i čerpání péče v rámci zemí EU. VZP z více než šesti miliónů svých pojištěnců už tento nový průkaz zaslala třem miliónům.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje projekt preventivního vyšetření rakoviny děložního hrdla pro ženy. VZP ho bude ověřovat.

Proto vyzve své klientky v Plzni, Sokolově a v Karviné, a to ve věku 25 až 60 let, aby se dostavily na preventivní gynekologické vyšetření.

„Jde o pilotní projekt, který, jak doufáme, bude pak rozšířen do celé země. Vždyť rakovina děložního hrdla je jednou z nejčastějších příčin úmrtí na nádorové onemocnění v ČR,“ uvedl Suttner.

Cytologické vyšetření tuto nemoc odhalí v úplném počátku, kdy žena nemá žádné potíže a nemoc je ještě snadno a bez následků léčitelná. Ženy k prohlídce budou vyzvány dopisem.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nyní platí lékařům za poskytnutou péči přibližně 30 dní po lhůtě splatnosti.

Znamená to, že od okamžiku, kdy lékaři pošlou VZP fakturu za odvedenou práci, dostanou peníze přibližně za 50 dní. Ze zákona by však měla pojišťovna zaplatit lékařům do 20 dnů, ale tuto lhůtu nedodržuje.

Neuhrazené závazky do konce letošního roku dosáhnou zhruba 9,2 miliardy korun a zřejmě se doba splatnosti po její lhůtě ještě více prodlouží.

Suttner ale upozornil, že VZP má zároveň pohledávky u pojištěnců ve výši 27 miliard korun.

Právo

Ohodnoťte tento článek!