Parazitologové varují před nepoctivými prodejci léků na webu

Vědci z Parazitologického ústavu Akademie věd varují před lživými kampaněmi nepoctivých prodejců, kteří nabízejí produkty na odstranění parazitů z těla.

Tvůrci těchto kampaní na internetu straší lidi smyšlenými informacemi, které vyvolávají paniku s cílem působit věrohodně a přesvědčit lidi ke koupi nabízených produktů. Informovala o tom mluvčí Biologického centra AV ČR Daniela Procházková.

Parazitologové upozorňují, že nabídky různých přístrojů nebo léčiv, které slibují odčervení organismu, obsahují velké množství lživých informací o zamoření české populace parazity a jejich nebezpečí. Články se opírají o smyšlené výsledky vědeckých studií a neexistující certifikáty. Objevují se v nich fotografie parazitů u zvířat, nikoli u lidí, a jména neznámých odborníků z neexistujících institucí, například Národního institutu parazitologie.

Nedávno vědci také objevili lživý článek propagující lék proti parazitům, který údajně sami vyvinuli. „Výrobek se opírá o jakési výsledky klinických testů, které ovšem neexistují, a dále o několik certifikátů,“ uvedl parazitolog Roman Kuchta z Akademie věd.

Paraziti jsou podle něj u člověka ve střední Evropě poměrně vzácní. U zdravého člověka nebývají ani příčinou žádných obtíží a jejich diagnostika prováděná odbornými diagnostickými laboratořemi je velmi přesná. V případě zdravotních potíží doporučuje Kuchta návštěvu lékaře. Neodborné a neschválené užívání léčiv proti parazitům může podle něj způsobit závažné zdravotní potíže.

Vědci radí lidem, aby nevěřili webovým stránkám, které doporučují prostředky či metody proti parazitům obecně, aniž rozlišují jejich druhy nebo aspoň skupiny. „Existuje mnoho velmi rozmanitých parazitů a ani teoreticky nemůže existovat univerzální prostředek, který by účinkoval proti každému z nich,“ vysvětlil Oleg Dietrich z Jihočeské univerzity. Lidé by měli zbystřit také v případech, kdy jsou v souvislosti s parazity používány výrazy jako detoxikace, preventivní odčervení lidí, odkyselení nebo posílení imunity. Takové termíny mají sice svůj význam, ale v jiném kontextu, varují parazitologové.

Nepoctiví prodejci, kteří navzdory zpřísnění legislativy a zvýšení pokut stále používají nekalé obchodní aktivity, se zaměřují hlavně na seniory. Česká obchodní inspekce loni uložila 151 pokut ve výši 30 milionů Kč organizátorům předváděcích akcí, pro něž se vžilo označení šmejdi. V 80 případech z 321 provedených kontrol zjistili inspektoři použití některé z forem nekalých obchodních praktik.

Příklady lživých informací z propagačních článků na internetu, na které upozorňuje Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR:

– 850.000 lidí v Česku každoročně umírá kvůli parazitům

– až 87 procent populace hlavního města trpí parazity

– ministerstvo zdravotnictví zkoumalo potraviny, které se u nás prodávají, a zjistilo se, že 95 procent všech produktů obsahuje parazity, kteří jsou pro lidi nebezpeční

tasemnice mohou způsobit rakovinu

– rakovinu ledviny způsobují krevní paraziti, kteří se statisticky nacházejí v 63 až 65 procentech populace

– momentálně existuje pouze jeden lék, který nám umožňuje vyčistit tělo od parazitů

– Národní institut parazitických onemocnění zjistil novou příčinu zapáchajícího dechu: prazitickou infekci

– mezi prvotní příznaky, které tělu signalizují, že je infikované parazity, patří: zápach z úst, alergie, časté nachlazení, bolesti v krku, uspaný nos, chronická únava, časté bolesti hlavy, zácpa a průjem, bolesti svalů a kloubů, nervozita, poruchy spánku a chuti k jídlu, kruhy pod očima.

Ohodnoťte tento článek!