Přejít na obsah

Pardubice nemohou nahradit zrušenou ortopedii v Chrudimi

zpět
3.5.2010
endoprotéza, kyčelní kloub, kyčle, rtg, rentgen
zvětšitendoprotéza, kyčelní kloub, kyčle, rtg, rentgenZdroj: www.vale-healthcare.com

endoprotéza, kyčelní kloub, kyčle, rtg, rentgen | Zdroj: www.vale-healthcare.com

 

Pardubická nemocnice zvládne ortopedické operace možná lépe než chrudimská, kde byly kvůli tomu zrušeny, jak znělo stanovisko kraje. Ano, ale za tu cenu, že se na ně bude pravděpodobně mnohem déle čekat.

Pardubická nemocnice totiž dostala od pojišťoven na letošek zvýšený limit počtu ortopedických operací jen o 21 výkonů. V chrudimské nemocnici se však každoročně operovalo kolem 70 kloubních a kyčelních náhrad.

Současná čekací doba na endoprotézu je v Pardubicích minimálně 12 měsíců, podle zlých jazyků dokonce 16. Hrozí tak, že nyní bude kvůli náporu pacientů z Chrudimska ještě delší.

„Toto si řídí pojišťovny, které mohly operace z chrudimské nemocnice rozdělit vedle nás i do nemocnic v Litomyšli a Havlíčkově Brodě. Ale to já nevím,“ řekl ředitel pardubické nemocnice Josef Šimurda.

V pardubické nemocnici bylo vloni operováno 463 endoprotéz, kapacitně by podle Šimurdy zvládala ještě o stovku víc. Záleží jen na pojišťovnách, kolik operací si u nemocnice nasmlouvají. Po zániku chrudimské operativy však pardubické nemocnici pojišťovny dovolily jen o 21 zákroků víc.

Na to, že Pardubice nemohou zvýšený nápor pacientů z Chrudimska zvládnout, poukazuje od ledna chrudimská nemocnice i zdejší radnice. Ředitel nemocnice Tomáš Vondráček doufá, že se ortopedické operace do Chrudimi vrátí, až se ukážou neúměrné čekací doby v Pardubicích.

Zrušení ortopedických operací v Chrudimi po 15 letech následovalo poté, co se za nemocnici v boji s pojišťovnami nepostavilo vedení Pardubického kraje. To argumentuje, že nemocnice nemá ani samostatné ortopedické oddělení a operatéři sem museli jezdit až z Havlíčkova Brodu.

„Nemocnice nesplnila požadavky kladené na fungování plnohodnotného ortopedického oddělení. Ideální budou jen dvě ortopedická oddělení v kraji, vždyť čím více výkonů se provádí, tím lépe je lékaři umí a důležité je i ekonomické hledisko,“ řekla krajská radní za zdravotnictví Markéta Tauberová.

„Postoj kraje vysloveně nechápu. Je to další příklad, co se za nás nepostavil,“ reagoval starosta Chrudimi Jan Čechlovský.

Operace se v Chrudimi neprovádí už od ledna, podle Šimurdy je však ještě brzo na zhodnocení, jak se to v Pardubicích projevilo u čekacích lhůt.

„Další zkrácení čekací doby je možné jen zvýšením počtu objednaných operací zdravotními pojišťovnami. Pardubická nemocnice je na případné navýšení operací připravena,“ tvrdí mluvčí nemocnice Alice Štrajtová Štefková.


Klíčová slova

Autoři

Kamil Dubský, Regionální deník

Komentovat článek: Pardubice nemohou nahradit zrušenou ortopedii v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pardubice nemohou nahradit zrušenou ortopedii v…

Komentáře

další 2 komentáře
občan Každý je nahraditelný!  | 3. 05. 2010 13:42

Pepa Janeček Ing strojař umí vše - modrý všeználek má velké zkušenosti, požádejte ho. Občan!

Josef Pandora Samé lži  | 3. 05. 2010 13:34

Pro upřesnění. V Chrudimi nikdy žádné samostatné ortopedické oddělení nebylo, byl zde pouze jakýsi paskvil přifařený k chirurgii. Žádost o vytvoření takového oddělení byla na MZ jednohlasně správně smetena ze stolu, vźdyť nesplňují vůbec žádné parametry na takové oddělení. Problém je u pojišťoven. V článku se jasně píše, že jenom v Pardubicích klidně udělají o 100 ročně více, ale dostali jenom 21. Tak to totiž v Čechách chodí, možnost rozšířit operativu tady je.At již konečně někdo pacientům jasně řekne, že na takové navýšení nejsou peníze a zdravotnická zařízení jsou limitována tím, co jim pojišťovny nasmlouvají a hlavně zaplatí!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné