Přejít na obsah

Pardubice se ptají Proč máme být bez traumacentra?

zpět
4.12.2008

V České republice je čtrnáct center zabývajících se úrazovou chirurgií a bleskovou pomocí těžce zraněným, čtyři z nich stát na základě auditu Ministerstva zdravotnictví v příštím roce nepodpoří - protože nesplnila podmínky. Mezi nimi je i trauma centrum Pardubické krajské nemocnice...

Mezinárodní letiště, továrny, koridor - to vše zvyšuje riziko, že budou těžce ranění

Se čtyřmi zařízeními, která novým věstníkem ministerstva přišla o statut trauma centra, podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka neuzavřou smlouvy na péči o nejvážněji zraněné pacienty. „Pokud k přesunu této péče dojde, a je jasné, že k němu dojde, tak budeme péči hradit tam, kde ji budou poskytovat, “ prohlásil Horák. V případě Pardubicka by tedy nejbližší trauma centrum bylo v Hradci Králové.

Vybavení za 80 milionů nebude

„Rozhodnutí ministra chceme určitě podrobně prostudovat. Každopádně s ním ale nesouhlasíme, považujeme to za nešťastné, “ uvedl ředitel pardubické nemocnice Josef Šimurda. Podle jeho vyjádření to ale neznamená, že se v Pardubicích bude rušit trauma centrum. Nemocnice ale nedosáhne na peníze z evropských fondů. A půjde o nemalou částku - 80 milionů korun. „Peníze by byly použity na nákup nového přístrojového vybavení. Jeho financování teď budeme muset zajistit z jiných zdrojů, “ řekl Šimurda. „Nedostali jsme žádnou možnost se k auditu ministerstva vyjádřit. Neměli jsme možnost ani nahlédnout a v zásadě ani nevíme, co přesně u nás je vlastně špatné. Argumentovat blízkostí trauma centra v Hradci Králové je přinejmenším ne fér. Pardubická nemocnice má svou vlastní spádovou oblast, navíc Pardubice mají mezinárodní letiště, dvě velké chemické továrny, vede skrz ně železniční koridor. To vše výrazně zvyšuje míru rizika, že zde dojde k mimořádné události, “ doplnil Šimurda.

Ministr se do Pardubic opřel i dřív

Už při nedávné návštěvě se ministr zdravotnictví Tomáš Julínek do pardubického trauma centra opřel kvůli tomu, že nesplňuje některé požadavky a část pacientů tak musí být převážena do sousední Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Primář pardubického trauma centra Martin Carda už tehdy s kritikou ministra nesouhlasil. „Požadavků na traumatologická centra je celá řada a troufnu si říct, že určitě ne každé a dokonce možná žádné trauma centrum nesplňuje všechna kritéria, “ uvedl Martin Carda.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pardubice se ptají Proč máme být bez…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pardubice se ptají Proč máme být bez…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Asi proto, že 20 km vedle je Hradec!!!  | 5. 12. 2008 08:13

Hmmm, soudim, ze mnohdy nejenom pochybuje (viz napr. mluvci pana ministra i ministr samotny).

lékař5 Re:Re:Asi proto, že 20 km vedle je Hradec!!!  | 4. 12. 2008 20:36

a kvalitní lékař bez moderní techniky a adekvátního komplementu a zázemí je jako doktor pro posádku lodě uprostřed Atlantiku ... Nikdo přece nepochybuje o kvalitě lidského potenciálu.

jen obyčejná sestra Re:Asi proto, že 20 km vedle je Hradec!!!  | 4. 12. 2008 20:20

Jsem ještě nedozpůsobilá důchodu a na TRA Pardubice jsem pracovala. Jsou lékaři jako prim. Motyčka, MUDr. Levinská, kteří byli jistě zcela plnohodnotní, možná i víc než H.K. Nejde spíš o personální problém? Lékaře a sestry sebelepší technika podle mého názoru nenahradí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné