Přejít na obsah

Pardubická nemocnice má online tlumočníka pro neslyšící

zpět
12.8.2014
Neslyšící, hluchota, mezinárodní symbol,
zvětšitNeslyšící, hluchota, mezinárodní symbol, Zdroj: wikimedia.org

Neslyšící, hluchota, mezinárodní symbol, | Zdroj: wikimedia.org

 

Neslyšící pacienti Krajské nemocnice Pardubice budou mít při komunikaci s lékařem k dispozici tlumočníka, který umí znakovou řeč. Tlumočení se uskuteční pomocí online přenosu na tabletu a služba bude přístupná nonstop. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Dušan Korel.

„Online tlumočení usnadní komunikaci s neslyšícími, odpadne bariéra při předávání informací. Bude možné se přesně domluvit na všem, co je potřebné,“ řekla hlavní sestra nemocnice Lucie Mlatečková.

Tablet bude na recepci chirurgické kliniky, informace o této službě budou vylepené na modrobílých samolepkách po celém areálu. Tablet si mohou neslyšící zapůjčit na kterékoliv pracoviště. Tlumočeníci budou tlumočit přes web kameru.

„Tlumočníci se řídí etickým kodexem, jehož součástí je i povinnost mlčenlivosti. Při plánovaných zákrocích si neslyšící pacienti zpravidla berou s sebou třeba někoho z rodiny, kdo překládá. Při neplánovaných zákrocích se využívala například tužka a papír a psalo se,“ dodal Korel.

Zkušební provoz online tlumočnické služby funguje v České republice od října 2008 a od prosince 2011 je tato služba nonstop. V republice ji využívá více než 800 neslyšících klientů. Vloni se uskutečnilo přes 25.000 tlumočených hovorů, řekla Marie Horáková, ředitelka neziskové organizace APPN - Agentura pro neslyšící.


Komentovat článek: Pardubická nemocnice má online tlumočníka pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pardubická nemocnice má online tlumočníka pro…

Komentáře

další 2 komentáře
Ellis Etický přístup i k jiným skupinám SP???  | 12. 08. 2014 19:03

Docela by mne zajímalo - kolik z těch 800 neslyšících klientů z celé ČR navštíví pardubickou nemocnici a tablet použije! A co ostatní také neslyšící ale NEMLUVÍCÍ ZNAKOVÝM JAZYKEM - jak jim v komunikaci pomůže tato vymoženost? To je etický přístup - že se myslí jen na jednu skupinu SP?

Jeanie_CZ přepis pro česky mluvící neslyšící osoby  | 12. 08. 2014 16:40

Přečetla jsem si váš článek a udivilo mne, že se tam uvádí pouze jen služba pro neslyšící uživatele znakového jazyka. Ne všichni sluchově postižení lidé komunikují ve znakovém jazyce, ale v češtině! Pomoc by uvítali, kdyby v tabletech byla také včetně tlumočení do znakového jazyka (zkratka ZJ) od APPN služby nainstalována služba simultánního přepisu mluvené řeči do písemné podoby - program pod názvem eScribeDroid od Transkript online sp. Více: http://www.transkript.cz/index.php/download Bylo by to velkým přínosem pro lidi neslyšící, silně nedoslýchavé a ohluchlé, kteří nekomunikují ve ZJ, ale jen neslyší a špatně rozumí mluvené řeči. Pacient by si tak vybral, jakou komunikaci s lékařským personálem preferuje, buď tlumočení do ZJ nebo simultánní přepis mluvené řeči do písemné podoby.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné