Přejít na obsah

Pardubická nemocnice na hranici krize. Je blízko insolvence

zpět
12.5.2011
peníze
zvětšitpenízeZdroj: tzimg.com

peníze | Zdroj: tzimg.com

 

Pardubická krajská nemocnice (PKN) se z formálního hlediska blíží hranici insolvence. Zdravotnické zařízení má vysokou kumulovanou ztrátu a značné závazky po lhůtě splatnosti, řekl ředitel Tomáš Gottvald.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Markéty Tauberové (ČSSD) je ztráta z větší části jen účetní položkou, dočasné řešení nepříznivé situace by mohlo přinést zvýšení základního jmění společnosti.

„Kumulovaná ztráta je 144 milionů korun, základní kapitál nyní 209 milionů korun. K tomu máme obrovské množství závazků, proti nimž stojí nevyrovnané pohledávky. Nebezpečí insolvence reálně hrozí a je potřeba konat,“ uvedl Gottvald.

Kromě navýšení základního kapitálu vidí cestu k nápravě v úsporných opatřeních ze strany nemocnice. „Chápu, že Pardubický kraj jako zřizovatel se zdráhá poskytnout nemocnici peníze bez záruk, že se situace nebude za čas opakovat nebo zhoršovat. To by byla investice, která se nevyplatí,“ řekl Gottvald.

Podle Tauberové je kumulovaná ztráta nemocnice jen účetní operací. „To, co skutečně nemocnici ohrožuje, jsou pohledávky po splatnosti, jejichž výše se stále mění. Cash-flow dobré není, začala se splácet nová magnetická rezonance a počítačový tomograf,“ řekla Tauberová.

Očekává, že ředitel nemocnice navrhne kraji způsob, jak se insolvenci vyhnout. Možné by bylo vložit do jmění firmy některé budovy, které přímo neslouží léčebným činnostem jako například ředitelství. U závazků po lhůtě splatnosti se nemocnice snaží dohodnout s dodavateli na splátkových kalendářích. Podle Gottvalda jsou zatím věřitelé trpěliví a insolvenčním řízením nevyhrožují.

Finanční problémy mají i další nemocnice, které Pardubický kraj zřídil jako akciové společnosti. Do firem vložil na počátku jen movitý majetek, nemovitosti si ponechal ve svém vlastnictví, čímž zůstalo základní jmění na poměrně nízké úrovni vzhledem k vysokým obratům, kterých zdravotnická zařízení dosahují.

Vloni se kvůli snížení kumulovaných ztrát základní kapitál nemocnic dále snižoval, například u PKN z 303 na 209 milionů korun snížením hodnoty akcií. „Podobně jsou na tom nemocnice v Chrudimi nebo Ústí nad Orlicí, jež kvůli nízkému základnímu kapitálu ohrožuje insolvence,“ uvedla Tauberová. Kraj v minulosti pro zvýšení jmění vložil do majetku chrudimské nemocnice rekreační chatu a ubytovnu personálu, v Litomyšli nemocniční lékárnu.

Teoreticky by bylo možné, že by někdo skoupil od věřitelů všechny pohledávky některé nemocnice a pokusil se ji násilně převzít či poslat do insolvence. Podle Tauberové tomu lze zabránit uzavíráním splátkových kalendářů s dodavateli. Nemocnice Pardubického kraje vytvořily v roce 2009 celkovou ztrátu přes 81 milionů korun. Loňské údaje kraj zatím nezveřejnil, tedy kromě ztráty Svitavské nemocnice ve výši 14,5 milionů korun. PKN podle Gottvalda skončila s výsledkem přibližně minus 100 milionů korun.


Komentovat článek: Pardubická nemocnice na hranici krize. Je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné