Přejít na obsah

Pardubická onkologie se vrací mezi špičková pracoviště

zpět
31.7.2009

Onkologické centrum v pardubické nemocnici znovu získalo status špičkového pracoviště, o který přišlo na začátku letošního roku po auditech, jež si zadalo ministerstvo zdravotnictví. Pracoviště se stalo takzvaným spolupracujícím centrem s fakultní nemocnicí v Hradci Králové. Odvrátilo tak hrozbu, že pardubická onkologie nebude moci léčit na nejvyšší možné úrovni...

Kraj o takovou dohodu již dlouhodobě usiloval, díky zařazení mezi těmito pracovišti se tak totiž může ucházet o desítky milionů korun z evropských dotací. Jako pracoviště „nižší kategorie“ na ně nemělo.

„Je to vlastně takový kompromis, ale onkologické centrum může i nadále vykonávat biologickou léčbu pacientů. Pro vážně nemocné pacienty je to dobrá zpráva, protože zařízení může s pojišťovnami uzavřít nové smlouvy. Dosud je neměla smluvně podložené,“ řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Ten se v nejbližších dnech chystá na jednání s ministryní zdravotnictví. „Nerad bych předjímal výsledek, ale doufám, že zvítězí zdravý rozum. Možnost získání dotací je klíčový problém a snad se v dohledné době vyřeší,“ řekl hejtman.

Boj i o traumacentrum

Ministerstvo zdravotnictví ve svém věstníku vyřadilo ze seznamu vysoce odborných pracovišť také pardubické traumacentrum. Hejtman doufá v to, že i toto se podaří zvrátit, aby obě zařízení mohla získat celkem 160 milionů korun z dotací.

Změna statusu měla znamenat, že náročnější případy převezme hradecká nemocnice. Ve skutečnosti se pardubické nemocnici podařilo dohodnout s pojišťovnou i léčbu vážněji nemocných pacientů. Přestože traumacentrum stále nemá status vysoce odborného pracoviště, všechny lékařské úkony se i po změně ve věstníku dějí beze změny. Zdravotní pojišťovny rozsah hrazené péče dosud neredukovaly

Komplexní onkologické centrum a traumacentrum vyškrtl ze seznamu nejlepších pracovišt na konci loňského roku bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Nemocnice tak ani v jednom případě nedosáhla na osmdesát milionů korun, které byly určeny na další modernizaci pracovišt.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Pardubická onkologie se vrací mezi špičková…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pardubická onkologie se vrací mezi špičková…

Komentáře

další 4 komentáře
Kony Re:Re:Nějak se to zvrtlo...  | 1. 08. 2009 01:17

A máte pravdu.

Kony Re:Nějak se to zvrtlo...  | 31. 07. 2009 22:28

Prdlačky"věc názoru".To je věcí přístupu k problematice a pacientovi.Pěkný večer.

Petr Bouzek Re:Nějak se to zvrtlo...  | 31. 07. 2009 15:01

Správně. Jenže v bazálu se netočí tak zajímavé peníze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné