Pardubická primátorka: Pro schválení fúze nemocnic nemáme analýzu

Štěpánka Fraňková

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) kritizuje připravenost fúze pěti krajských nemocnic, kterou mají ve čtvrtek schvalovat krajští zastupitelé. Analýza je podle ní nedostatečná, a krajští zastupitelé tak nemají uspokojivé podklady, sdělila ČTK. Kraj analýzu dopracuje do několika měsíců, fúze se dá i tak schválit, řekl hejtmanův náměstek Roman Línek (KDU-ČSL).

„Fúze jako taková má bezpochyby svá pozitiva, ale musím říci, že nejsem spokojena s její přípravou. Troufnu si říci, že pro zodpovědné rozhodnutí chybí zásadní informace,“ uvedla Fraňková, která si stále jako lékařka ponechává malý úvazek v krajské nemocnici.

Línek doufá v to, že se podaří krajské zastupitele přesvědčit, i když mají strohé podklady. „Bude ještě čtyři pět měsíců trvat, než dopracujeme podrobnější analýzu, samotná transformace nemocnic potrvá dva tři roky. Ve čtvrtek půjde jen o to udělat první krok, schválit fúzi,“ řekl Línek.

Primátorce, která je i krajskou zastupitelkou, ale přijde nelogické schvalovat fúzi, když neexistuje jasná analýza současného stavu nemocnic ani jejich vize budoucího fungování. „Chybí mi jasný popis příčiny propadu u nemocnic v Chrudimi, Ústí, Svitavách a Litomyšli. Nejsou jasné kroky, aby se jejich efektivita zvýšila,“ řekla Fraňková.

Text, který dostali krajští zastupitelé, například zmiňuje, že by se na mzdových prostředcích do dvou let mělo ušetřit pět procent, což je 90 milionů korun. Podrobnější informace o snižování stavu zaměstnanců nemocnice, odbory ani zastupitelé nemají.

„Je také softwarová nepřipravenost, každá nemocnice dělá účetnictví v jiném programu. Nikde jsem se nedočetla, kolik bude stát kompatibilita,“ dodala Fraňková.

Pět nemocnic Pardubického kraje skončilo vloni se ziskem 6,7 milionu korun. Před ztrátou je ale zachránila pouze dotace hejtmanství. V minulém roce poskytlo zdravotnickým zařízením formou takzvaných vyrovnávacích plateb přes 215 milionů korun.

Nemocnice v minulosti fungovaly jako příspěvkové organizace kraje. V roce 2007 je po letech příprav hejtmanství transformovalo na akciové společnosti. Všechny nemocnice byly ve ztrátě, na jejich oddlužení kraj přispěl z úvěru 300 miliony korun.

Kraj loni schválil scénář transformace akutní lůžkové péče v regionu. Kromě jedné akciové společnosti by měla vzniknout i jedna servisní organizace. Některé obory se mají zredukovat či zrušit, dostupnost péče by se ale neměla zhoršit. Změny mají především zlepšit hospodaření nemocnic.

Omezovat by se měly především takzvané nadstavbové obory, jako je urologie, ORL, ortopedie a neurologie a zčásti i dětské lékařství a porodnictví. Ambulantní péče se omezovat neměla.

Ohodnoťte tento článek!