Přejít na obsah

Pardubický kraj chce dotacemi odvrátit krach nemocnic

zpět
5.9.2011
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Pardubické krajské nemocnici hrozí krach. Krajští radní se jí v pátek rozhodli dát peníze. Navrhovaných 51 milionů korun je však vzhledem k tomu, že dluží skoro 300 milionů korun za zdravotnický materiál a přístroje, velice málo a hrozbu konkurzu to neodvrátí.

Informaci přinesl v sobotu deník Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Pardubický kraj.

„Dáme Pardubicím 51 milionů, to je ovšem jen navýšení vyrovnávací platby, nikoliv peníze na úhradu dluhů,“ řekl hejtman Radko Martínek.

Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald nehodlal kraj za nedostatečnou pomoc nijak kritizovat. „Částku nebudu nijak komentovat, ale jsem rád, že nám kraj chce pomoct, uvedl ředitel po pátečním jednání krajské rady, na které radní rozhodovali o tom, kolik peněz jednotlivé nemocnice dostanou. Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková se domnívá, že schválené peníze na záchranu nemocnice nestačí. „Toto je jistě jeden z kroků správným směrem, ale máte pravdu, že tato částka samostatně záležitost neřeší,“ řekla deníku.

Krajští radní slibují další opatření, restrukturalizaci a personální změny, ale není vůbec jasné, jak to nemocnici pomůže vynahradit chybějící peníze. Pardubická nemocnice má při základním jmění 209 milionů korun kumulovanou ztrátu 183 milionů korun a k tomu již zmíněné dluhy.

Podle insolvenčního zákona je proto nemocnice předlužená, protože její závazky převyšují hodnotu jejího majetku. Už samotné předlužení postačuje k vyhlášení konkurzu. Zdeněk Jelínek z prezídia Komory správců a likvidátorů se dokonce domnívá, že kraj je povinen sám na pardubickou nemocnici vyhlásit insolvenční řízení. „Nemocnice není schopna platit své dluhy. Kraj tedy podle mě porušuje zákon, pokud sám nepodal insolvenční návrh,“ uvedl Jelínek.

Peníze by měly dostat i další krajem vlastněné nemocnice. Nemocnice v Ústí nad Orlicí 36 milionů, nemocnice v Chrudimi, Litomyšli a Svitavách po deseti milionech korun. Částky musí schválit krajské zastupitelstvo.


Komentovat článek: Pardubický kraj chce dotacemi odvrátit krach…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pardubický kraj chce dotacemi odvrátit krach…

Komentáře

další 2 komentáře
Lukáš Jelínek Ať to kraj rychle vyřeší  | 5. 09. 2011 20:20

Ať kraj situaci v nemocnici rychle a pořádně vyřeší (tedy odstraní úpadkový stav), nebo ať představenstvo podá insolvenční návrh. Ta společnost je zjevně v úpadku a pokud bude kraj na představenstvo tlačit, ať insolvenční návrh nepodává, může se také dočkat žalob v řádu stovek milionů a daňoví poplatníci budou muset případně platit mnohem víc, než kolik by to stálo teď. Viz případ Kutné Hory, kde je to sice mírně jiné, ale podstata problému stejná.

JJ Ale z vlastního  | 5. 09. 2011 17:34

Dáme 51 miliónů ?! Primátorko a hejtmane, klidně dávejte, ale z vlastní kapsy. Pardubický špitál jste vytunelovali jak nejvíce to šlo a nyní to chcete sanovat z našich daní? Hanba, hanba, hanba. Já chci v Pardubicích nové silnice a dětská hřiště a ne cpát prachy gaunerům v nemocnici.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné