Pardubický kraj chce představit možnosti nouzového režimu

Žádný z lékařů, kteří dali v nemocnicích Pardubického kraje výpověď, ji zatím nestáhl.
Řekla to krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD). Kraj chce proto tento týden představit možnosti nouzového režimu fungování zdravotnických zařízení.

„Výpovědi zatím nepřibývají ani neubývají. Nikdo z ředitelů nemocnic mi nehlásil, že by ji někdo vzal zpět,“ uvedla Tauberová. Z celkových zhruba 600 lékařů z pěti nemocnic kraje jich dalo výpověď asi 220.

Nejvíce by chod zdravotnických zařízení narušil značný úbytek anesteziologů, chirurgů či gynekologů. Podle Tauberové nemocnice začínají postupně přecházet na krizový režim. Někteří lékaři si vybírají zbývající dovolené, a provoz zařízení se tím pádem musí utlumovat. „Na březen se už neobjednává na plánované operace,“ řekla radní.

Nejvíce jsou chystanými odchody lékařů ohroženy nemocnice v Pardubicích, Chrudimi a v Ústí nad Orlicí. Naopak výpovědi dosud nepostihly záchrannou službu.

„Dvě třetiny lékařů u záchranky ale pracují jenom jako externisté na dohodu, a tam je výpovědní doba jen čtrnáct dní, takže to ještě může přijít,“ uvedla Tauberová. Navíc u záchranné služby slouží často lékaři z oddělení ARO, kteří se chystají z nemocnic odejít.

Ohodnoťte tento článek!