Pardubický kraj chce pro dvě největší nemocnice centrální příjmy

nemocnice, chodba

Pardubický kraj postupně připravuje dvě velké investice do svých nemocnic. V Pardubicích a Ústí nad Orlicí by měl vzniknout centrální příjem pacientů. Zároveň budou soustředěny na jedno místo akutní obory, aby nemocní ve vážném stavu nemuseli být převáženi k zákrokům po rozsáhlých areálech s mnoha pavilony, sdělila ČTK v tiskové zprávě Zuzana Nováková z hejtmanství.

V tomto týdnu vedení kraje schválilo investiční záměr pro zpracování projektové dokumentace na stavbu centrálního příjmu v Orlickoústecké nemocnici. Nová budova urgentního příjmu pro chirurgické a interní obory bude stát v severovýchodní části areálu s přímou návazností na operační sály. Zahrnovat bude spolu se samotným příjmem také devět lůžek anesteziologicko-resuscitačního oddělení a stejný počet lůžek jednotky intenzivní péče. Dalších 30 lůžek zde bude interního typu, součástí bude také heliport na střeše objektu a patologie. Stavba by podle předpokladů měla stát 322 milionů korun bez DPH.

V Pardubicích by se měla postavit nová budova centrálního příjmu i s novými operačními sály. V současnosti záchranka vozí pacienty na 11 příjmových míst. Náklady na nový objekt se odhadují až na miliardu korun.

Pardubická a Orlickoústecká nemocnice jsou „vlajkovými loděmi“ krajského zdravotnictví. Do nemocnice v krajském městě jsou soustředěny některé vysoce specializované obory, zařízení v Ústí nad Orlicí zase slouží pro spádovou oblast s přibližně 200.000 obyvateli.

V dalších třech nemocnicích by podle hejtmanství stačila místo budování nového centrálního příjmu pouze úprava nynějších prostor. Investiční náklady by v jednotlivých případech dosahovaly desítek milionů korun. Na úpravy nemocničních areálů si kraj zřejmě vezme úvěr.

Ohodnoťte tento článek!