Pardubický kraj chce zlevnit stavby centrálních příjmů nemocnic

Pardubický kraj a společnost Nemocnice Pardubického kraje pokračují v přípravách výstavby centrálních urgentních příjmů v nemocnicích v Pardubicích a Ústí nad Orlicí.

Snaží se najít levnější varianty, neboť na stavby si bude hejtmanství muset vzít úvěr. Pro Pardubice je stanoven strop nákladů jedna miliarda, pro Ústí 300 milionů korun, řekl ČTK hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Náklady na výstavbu centrálního příjmu a na soustředění urgentních oborů v Pardubické nemocnici podle dosavadního návrhu dosahují částky téměř 1,2 miliardy korun při sedmi naplněných patrech a střešním heliportu. Ve dvou vrchních poschodích by mělo být celkem 160 lůžek, podle Netolického nejsou nezbytná, neboť pro tyto účely lze adaptovat jiné objekty.

V současnosti je v Pardubicích 11 příjmových míst, což představuje komplikaci pro pacienty i záchrannou službu. Nový pavilon v Pardubicích bude stát na místě nynější prázdné budovy bývalé dětské chirurgie a soustředěny v něm mají být všechny akutní obory. To by uvolnilo jiné části areálu nemocnice, a tím i prostor pro jejich další modernizaci.

V Ústí nad Orlicí je v plánu postavit budovu s jedním podzemním a čtyřmi nadzemními podlažími, přičemž dvě horní patra by mohla být případně dokončena až v druhé etapě. Variantní řešení počítá jen s třemi nadzemními podlažími.

Příjem s urgentními obory v Pardubické nemocnici obslouží spádovou oblast 260.000 a v rámci specializované péče 520.000 obyvatel, v Ústí nad Orlicí pak oblast s 200.000 obyvateli.

Kromě urgentních příjmů se připravuje také celková modernizace Nemocnice Svitavy, která má problémy s nevyhovující lůžkovou částí. Některé objekty bude nutné zbourat a postavit nové, jiné zrekonstruovat. Náklady nesmějí přesáhnout 300 milionů korun.

Kraj počítá s tím, že si na výstavbu ve třech nemocnicích vezme úvěr 1,5 miliardy korun. Evropské dotace na tyto účely nemůže získat.

Ohodnoťte tento článek!