Pardubický kraj doplatí záchranné službě ztrátu 13 milionů korun

Pardubický kraj doplatí krajské zdravotnické zdravotnické službě (ZZS) ztrátu 13 milionů korun. Důvodem schodku jsou mimo jiné centrálně nařízené úpravy mezd středního zdravotnického personálu, na něž ministerstvo zdravotnictví ani pojišťovny nepřidaly peníze. Novinářům to dnes řekl hejtman Radko Martínek.

„Na ztrátě se podepsaly mzdy zdravotních sester, neefektivní způsob zajišťování lékařské služby první pomoci a také zvýšení počtu ošetřených pacientů a s tím spojené náklady na materiál a na nové posádky rychlé záchranné služby,“ uvedl hejtman.

Pojišťovny platí záchranné službě 29 procent nákladů, zbytek doplácí kraj. Kraj již před časem vyzval pojišťovny, aby zvýšily úhrady za výkony ZZS. Pojišťovny se bránily, že postupují podle pravidel. Ředitel ZZS Marek Obrtel nedávno uvedl, že pojišťovny mají celou řadu omezení, které organizaci znevýhodňují.

Záchranná služba například nemá proplacenu zpáteční cestu na základnu, pokud pacienta nemocnici předává rychlá zdravotnická pomoc s posádkou bez lékaře. Podobně není hrazen některý zdravotnický materiál, který aplikoval zaškolený personál bez lékaře, i když je nutné jej použít.

Podle hejtmana se do finančních potíží ze stejných důvodů v kraji dostaly také Kojenecký ústav ve Svitavách a Dětské centrum Veská, kde schází peníze na mzdy a provoz 2,5 milionu korun.
Dětské centrum Veská hospodaří s rozpočtem 22,5 milionu korun a Kojenecký ústav a dětský domov ve Svitavách s 15 miliony. Od státu dostává každé ze zařízení na poskytování sociálně právní ochrany 300.000 korun ročně, ostatní peníze jsou krajské, uvedla mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Ohodnoťte tento článek!