Přejít na obsah

Pardubický kraj doplatí záchranné službě ztrátu 13 milionů korun

zpět
20.11.2009
záchranka, sanitka, pohotovost
zvětšitzáchranka, sanitka, pohotovostZdroj: www.ambulanz-biel.ch

záchranka, sanitka, pohotovost | Zdroj: www.ambulanz-biel.ch

 

Pardubický kraj doplatí krajské zdravotnické zdravotnické službě (ZZS) ztrátu 13 milionů korun. Důvodem schodku jsou mimo jiné centrálně nařízené úpravy mezd středního zdravotnického personálu, na něž ministerstvo zdravotnictví ani pojišťovny nepřidaly peníze. Novinářům to dnes řekl hejtman Radko Martínek.

„Na ztrátě se podepsaly mzdy zdravotních sester, neefektivní způsob zajišťování lékařské služby první pomoci a také zvýšení počtu ošetřených pacientů a s tím spojené náklady na materiál a na nové posádky rychlé záchranné služby,“ uvedl hejtman.

Pojišťovny platí záchranné službě 29 procent nákladů, zbytek doplácí kraj. Kraj již před časem vyzval pojišťovny, aby zvýšily úhrady za výkony ZZS. Pojišťovny se bránily, že postupují podle pravidel. Ředitel ZZS Marek Obrtel nedávno uvedl, že pojišťovny mají celou řadu omezení, které organizaci znevýhodňují.

Záchranná služba například nemá proplacenu zpáteční cestu na základnu, pokud pacienta nemocnici předává rychlá zdravotnická pomoc s posádkou bez lékaře. Podobně není hrazen některý zdravotnický materiál, který aplikoval zaškolený personál bez lékaře, i když je nutné jej použít.

Podle hejtmana se do finančních potíží ze stejných důvodů v kraji dostaly také Kojenecký ústav ve Svitavách a Dětské centrum Veská, kde schází peníze na mzdy a provoz 2,5 milionu korun. Dětské centrum Veská hospodaří s rozpočtem 22,5 milionu korun a Kojenecký ústav a dětský domov ve Svitavách s 15 miliony. Od státu dostává každé ze zařízení na poskytování sociálně právní ochrany 300.000 korun ročně, ostatní peníze jsou krajské, uvedla mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.


Komentovat článek: Pardubický kraj doplatí záchranné službě ztrátu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pardubický kraj doplatí záchranné službě ztrátu…

Komentáře

další 4 komentáře
Jiří Wicherek Ad  | 21. 11. 2009 09:36

No, saaak jsem psal, ze jde o pitomost, na kterou lze reagovat jen dalsi pitomosti:-)))

Dr. R. Jelínek Ad  | 21. 11. 2009 07:43

To by sice bylo možné, aby byly záchranky v nemocnicích, ale pak by nebyla dostupnost žádaných 12 až 15 minut. Ano v okresních městech se jedná o pár km, ale ve vzdálených regionech od centra okresu jsou pak posádky bez lékaře. Dále jsou to sekundární převozy na vyšší pracoviště. Takže by pak posádka třeba ze Zlínského kraje čekala v Brně, nebo v Praze, až ji zavolají zpět??-:))))

Jiří Wicherek Ad  | 20. 11. 2009 12:47

"Záchranná služba například nemá proplacenu zpáteční cestu na základnu, pokud pacienta nemocnici předává rychlá zdravotnická pomoc s posádkou bez lékaře." To je samozrejme pitomost. Na to by se dalo reagovat stejne pitomne, tzn. vyjet ze zakladny k pripadu, nemocneho nalozit, odvez do nemocnice a tam vyckat vyzvy k dalsimu vyjezdu, zde nemocneho opet nalozit, odvez do nemocnice, vyckat.... A nebo zridit vyjezdove misto primo v te nemocnici. Tak by byl problem uhrady zpatecni jizdy na zakladnu "vyresen".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné