Pardubický kraj dosadil nové lidi do statutárních orgánů nemocnic

jednání, ruce, dohoda, smlouva

Pardubický kraj dosadil nové lidi do statutárních orgánů svých pěti nemocnic. Ve všech představenstvech a dozorčích radách by podle dnešního rozhodnutí radních měli zasednout odborníci, kteří mají více koordinovat zdravotní péči jednotlivých zařízení a zvýšit jejich efektivitu.

Novinářům to řekl krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD).

V představenstvu všech peti nemocnic zasedne bývalý ředitel havlíčkobrodské a kyjovské nemocnice Josef Pejchl. V dozorčích radách budou nově pracovat svitavský advokát Rudolf Skoupý a bývalý bankéř Evropské investiční banky Ivan Pilip. Stejní lidé ve statutárních orgánech všech společností by podle Netolického měli zajistit jednotný a optimální postup.

„Když vidíte jednotlivé kroky samostatných managementů, stále existuje snaha o jakousi vnitřní konkurenci, ale mezi zařízeními ve stoprocentním vlastnictví Pardubického kraje,“ uvedl Netolický.

Dosazení Pejchla a Pilipa již kritizovali přednostové oddělení Chrudimské nemocnice. Podle nich výsledky dosavadní práce obou nových členů statutárních orgánů nesvědčí o jejich kompetenci pro výkon jejich funkcí. Přednostové to napsali v dopise hejtmanovi Radko Martínkovi (ČSSD). Změny ve vedení nemocnic se nelíbí ani Straně zelených.

Podle Netolického je Pejchl odborník na zdravotnickou ekonomiku, úkolem Pilipa bude zajistit kontakt na evropské instituce a vyhnout se potížím s připadnou nedovolenou veřejnou podporou. Skoupý by měl nemocnicím pomoci s právními problémy. Pardubický gynekolog a bývalý primátor Pardubic Zdeněk Stránský, o němž se v médiích spekulovalo, zatím ve statutárních orgánech není.

Předsedou tříčlenného představenstva každé nemocnice je její ředitel. Dalším členem je vždy Pejchl, třetí místo zůstává zatím neobsazené. Předsedou dozorčí rady je ve všech případech radní pro zdravotnictví, z dalších osmi míst mají dvě místa Pilip a Skoupý, tři patří zaměstnancům, po jednom zástupci města a koaliční strany, poslední člen dosud nebyl jmenován.

Všech pět nemocnic předloni vytvořilo celkem ztrátu 171 milionů korun, dvakrát vyšší, než původně kraj plánoval. Na loňský rok měly naplánovánu souhrnnou ztrátu zhruba 160 milionů korun, výsledky dosud nejsou známé. Podle Netolického všechny nemocnice podle předběžných výsledků vloni splnily plán, někdy jsou i v zisku, ale kvůli množství faktur po splatnosti stále nejsou v dobrém stavu.

Ohodnoťte tento článek!