Pardubický kraj posílí centralizaci řízení svých nemocnic

Ilustrační foto; nemocnice, chodba

Pardubický kraj dál posílí centralizaci řízení svých pěti nemocnic. Představenstva všech akciových společností budou mít od 1. března čtyři osoby společné, pátým členem bude ředitel každé nemocnice.

Novinářům to řekl hejtmanův náměstek Roman Línek (KDU-ČSL).

„Každý z těch čtyř lidí bude mít garanci za určitou oblast, bude to práce na plný úvazek. Členové představenstva budou sedět v krajské nemocnici, ale zázemí budou mít i v dalších nemocnicích,“ uvedl Línek.

Předsedou představenstva bude nynější ředitel svitavské nemocnice Pavel Havíř, svou dosavadní funkci opustí. Místopředsedou se stane Jiří Benedikt, který předchozích pět let působil jako ředitel pobočky VZP v Liberci.

Členy budou také Josef Pejchl, v minulosti ředitel nemocnic v Havlíčkově Brodě a Kyjově, a současná koordinátorka kvality a ošetřovatelské péče nemocnic Pardubického kraje Eva Havlíková. Pětici doplní nynější ředitelé nemocnic s výjimkou svitavské nemocnice, kde bude po Havířovi zatím řízením pověřen někdo ze současného managementu, a chrudimské nemocnice, kde ve čtvrtek rezignoval ředitel Tomáš Vondráček, řízením byl přechodně pověřen jeho náměstek Petr Čichovský.

Dosud byla představenstva všech nemocnic tříčlenná s jednou společnou osobou, jíž byl Pejchl.

Línek nevylučuje to, že v budoucnu se struktura nemocnic může změnit. Vzor by mohla najít například v Královéhradeckém kraji, který vytvořil Zdravotnický holding. Mohly by se také sloučit do jednoho subjektu.

Změny čekají i dozorčí rady nemocnic. Počet jejich členů se sníží s devíti na šest, tři osoby budou společné, a to Línek, hejtman Martin Netolický (ČSSD) a bývalý politik a bankéř Evropské investiční banky Ivan Pilip. Jedno místo bude patřit starostům daného města, dvě zástupcům zaměstnanců.

Nové představenstvo a ředitelé mají připravit scénář efektivní transformace akutní lůžkové nemocniční péče v kraji. Výsledný návrh by mělo projednat krajské zastupitelstvo 20. června.

Nemocnice fungují od roku 2007 jako samostatné akciové společnosti. Hejtmanství už delší dobu vadí to, že si v některých oblastech konkurují, a chce proto dosáhnout větší kooperace všech zařízení.

Nevylučuje také, že některá oddělení nebo činnosti nemocnic budou zrušeny. Zařízení postupně zavádějí společný nákup léčiv a zdravotnického materiálu, další kroky k efektivnější činnosti by měly následovat.

Přes dlouhodobou snahu Pardubického kraje vytvářely jeho nemocnice každoročně značné ztráty. Zatímco v roce 2008 skončilo pět nemocnic s celkovou ztrátou 127 milionů korun, za rok 2011 vytvořily ztrátu zhruba 28 milionů korun. Zlepšení však bylo dosaženo jen za cenu intervence kraje, který jim poskytl ze svého rozpočtu 117 milionů korun formou takzvaných vyrovnávacích plateb.

Vloni jim krajští zastupitelé schválili další platby v celkové výši 210 milionů korun. Jen díky tomu se nemocnice v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, které mají nízké základní jmění a vysoké závazky, vyhnou riziku insolvence. Loňské hospodářské výsledky nemocnic zatím nejsou známé.

Ohodnoťte tento článek!