Pardubický kraj: přes 200 výpovědí lékařů

dokumenty, papíry

Přes dvě stovky lékařů pracujících v nemocnicích Pardubického kraje už podalo výpovědi. Nejvíce jich chce odejít v Pardubicích, méně v ostatních zdravotnických zařízeních. Řekl to vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Jaroslav Forejt.

Lékařský odborový klub (LOK) shromáždil v Pardubické krajské nemocnici výpovědi od 117 lékařů, což představuje asi 40 procent z jejich celkového počtu včetně částečných úvazků a zaměstnanců na mateřských dovolených. V Chrudimi oznámilo ukončení pracovního poměru 31 lékařů, zhruba třetina, ve Svitavách 22, tedy přibližně čtvrtina, v Litomyšli jen šest.

Podle Forejta lze čekat další výpovědi ještě do konce roku. „Může se to zásadně změnit. Navíc pokud v průběhu ledna nezazní nějaké pozitivní signály, začnou se nabalovat i ti, kteří se k prvotní výzvě nepřihlásili,“ odhaduje Forejt.

Ne zcela jasná je zatím situace v Orlickoústecké nemocnici, kde organizace LOK neexistuje. Forejt odhaduje, že i tak část lékařů výpovědi podá individuálně. Podle Vondráčka, který je krajským koordinátorem LOK, se k odchodu rozhodlo už 39 z 87 lékařů.

Průměrný plat českého lékaře je zhruba 45 000 až 50 000 korun, to ale především díky odpracovaným službám a přesčasům. V roce 2009 byla obdobná úroveň mezd i v nemocnicích Pardubického kraje. Průměrná mzda v Česká republice ve třetím čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23 655 korun.

Lékaři chtějí, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu.

Ohodnoťte tento článek!