Pardubický kraj rozšíří zařízení pro lidi s Alzheimerovou nemocí

Titulní obrázek

Pardubický kraj se rozhodl vybudovat dvě specializovaná zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Pro lidi s touto diagnózou přestaví současný Domov u fontány v Přelouči, který zatím slouží z větší části seniorům, další zařízení by mělo vzniknout z nevyužívaného pavilonu kožního oddělení v areálu nemocnice v Litomyšli. Řekl to krajský radní pro sociální věci Miloslav Macela.

Přeloučský Domov u fontány má nyní kapacitu 296 lůžek a poskytuje péči zejména seniorům, kteří se ocitli v tíživé sociální nebo zdravotní situaci. Již dnes má 68 lůžek vyčleněných pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. „Postupně během několika let by se měl tento poměr změnit a převažovali by lidé s touto diagnózou,“ řekl Macela.

Areál pro seniory z 60. let minulého století současným potřebám přestává vyhovovat. Jsou v něm hlavně ubytovací prostory, ale společenské místnosti a další zázemí pro společné aktivity obyvatel jsou nedostatečné. „Nákladem asi 60 milionů korun jej chceme upravit, část peněz chceme získat od ministerstva práce a sociálních věcí. Po úpravách by se kapacita zmenšila asi na polovinu,“ uvedl Macela.

Alzheimerova choroba postihuje zvláště starší lidi a vyznačuje se poruchami paměti, ztrátou orientace v čase a prostoru a problémy s vykonáváním běžných domácích činností. Je nevyléčitelná a může vyústit až v těžkou demenci, kdy je pacient zcela závislý na cizí pomoci.

V Pardubickém kraji je nedostatek zařízení pro osoby s Alzheimerovou chorobou, o které se již rodina či běžný ústav nedokážou postarat. Několik lůžek je při Domově pro seniory v Pardubicích, dalších devět na specializovaném oddělení v Litomyšli. Nových 22 lůžek by mělo přibýt po rekonstrukci nevyužívaného pavilonu kožního oddělení litomyšlské nemocnice, z druhé poloviny objektu by vznikla léčebna dlouhodobě nemocných. Podle Macely je již nyní poptávka pacientů po takovýchto službách taková, že kapacita obou zařízení bude plně využita.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!