Pardubičtí lékaři provedli za pět let téměř 2500 operací kýly

nástroje, chirurgie, operace

Lékaři z Centra pro řešení kýly v Krajské nemocnici Pardubice provedli za pět let jeho existence bezmála 2500 operací. Většina pacientů trpí tříselnou kýlou, která se zpravidla odstraňuje laparoskopicky. Pět stovek operací ročně plně odpovídá kapacitě lékařského pracoviště i zájmu pacientů o odstranění kýly.

Novinářům to řekl přednosta chirurgické kliniky Jiří Šiller.

„Naše nemocnice podporuje vznik specializovaných středisek s odborníky na určité typy chirurgických operací. Přirovnám-li to k truhlářovi, bude lepší ten, který udělá 500 stolů za rok, než jiný, který udělá jeden stůl ročně,“ řekl Šiller.

Od vzniku centra laparoskopické přístroje už zastarávají. Nemocnice proto s pomocí evropských dotací příští rok nakoupí nové věže pro laparoskopické operace. Budou mít i trojrozměrné zobrazení na monitoru, které je plastičtější a operujícímu lékaři usnadní práci.

Zhruba 300 pacientů ročně v Pardubicích podstoupí operaci tříselné kýly, 60 procent z nich se podrobí laparoskopickému zákroku, který je šetrnější. Operace je také levnější. Právě tříselná kýla se u pacientů vyskytuje ze tří čtvrtin všech případů, z 85 procent trápí muže a jen z 15 procent ženy.

„Po provedení klasické operace je pacient schopen fyzické zátěže zhruba za šest týdnů, po laparoskopii může vykonávat sportovní aktivity do deseti až 14 dnů,“ řekl primář chirurgického oddělení Lukáš Škára.

Pacienti čekají na zákrok v pardubickém centru zhruba čtyři až šest týdnů, což je podle odborníků z centra velmi přijatelná doba. „Jsem hrdý na to, že čekací doby jsou u nás takové, jsme v tomto směru ojedinělí. Většina pacientů si ani nepřeje jít na operací dřív, potřebují si naplánovat rekonvalescenci,“ řekl Škára.

Škára nepředpokládá, že jednou lékaře nahradí robot a operatér by jej ovládal z jiné místnosti. „Roboty vyvíjela NASA, aby lékař mohl operovat na dálku mimo válečnou zónu nebo při meziplanetárních letech,“ řekl Škára.

Pro běžné operace tento nákladný způsob nemá význam. „Není to však zcela slepá ulička v pokroku medicíny, uplatnitelná snad jednou bude například při speciálních urologických operacích hluboko v pánvi,“ podotkl Škára.

Ohodnoťte tento článek!