Pardubičtí lidovci by prý nemocnice řídili lépe než ODS

Titulní obrázek

Kritikou svého současného koaličního partnera ODS otevřela Koalice pro Pardubický kraj (KPK), kterou vytvořila KDUČSL s nezávislými, včerejší předvolební tiskovou konferenci na téma zdravotnictví v Pardubickém kraji. Do katastroficky nezvládaných oborů současného vedení kraje (zdravotnictví a školství) bušili zatím především opoziční soc. dem. a komunisté…

Mají odborníky

„Máme na kandidátce řadu lékařů i manažery nemocnic, kteří by funkci radního pro zdravotnictví mohli převzít,“ řekl Právu Roman Línek (KDU-ČSL), lídr kandidátky KPK.

„Jsme schopni to, co deklarujeme, řešit. Samozřejmě v čase, nebude to za půl roku. Budeme mít eminentní zájem o resort zdravotnictví,“ prohlásila Štěpánka Fraňková (KPK), v současnosti náměstkyně pardubického primátora, která na radnici odešla od operačního stolu v pardubické nemocnici. Podle lidovecké koalice Pardubický kraj nemá střednědobou koncepci zdravotnictví, pětice nemocnic nespolupracuje, ale naopak se ničí navzájem a radní Josef Janeček (ODS) selhal při jednání se zdravotními pojišťovnami o výši úhrad.

„Vedení zdravotnictví na kraji se v posledních letech dopouštělo systémových chyb. Žádný jiný vlastník pěti akciových společností by je nepustil do konkurence proti sobě, ale snažil by se je propojit tak, aby snížil vnitřní náklady,“ dodal Jiří Skalický, primář pardubické nemocnice, nezávislý krajský i pardubický zastupitel za KPK.

Jde o Janečka?

„Během čtyř let krajský radní pro zdravotnictví Janeček neprokázal efektivní nebo kladný výsledek při jednání se zdravotními pojišťovnami,“ posteskl si Skalický. Náměstek hejtmana a radní pro zdravotnictví Josef Janeček je chráněn a preferován svou ODS, na kandidátce je dvojkou hned za hejtmanem Ivo Tomanem. Na dotaz Práva, zda by osoba Janečka mohla zablokovat případná koaliční jednání po volbách mezi ODS a KPK, odpověděl Línek vyhýbavě.

„Koaliční jednání se vedou až po volbách, nemá smysl spekulovat. Nicméně naše nabídka tento resort vzít je jednou z možností, jak kritickou situaci řešit,“ řekl Línek. Připustil, že pokračovat v současném řízení zdravotnictví nelze.

„Některé věci prostě nelze ponechat svému osudu,“ zdůraznil Línek. Podle Fraňkové Janeček naopak dobře zvládl modernizaci záchranné služby v kraji.

Zdeněk Steiner, Právo

Ohodnoťte tento článek!