Paroubek chce peníze pro Motol od Evropské investiční banky

Peníze na rekonstrukci dětské části Fakultní nemocnice Motol, která je v havarijním stavu, chce získat premiér Jiří Paroubek úvěrem od Evropské investiční banky. Tento návrh předloží premiér vládě, která by ho měla projednat ve druhém čtvrtletí, nejspíše hned v dubnu…

Peníze by pak mohla schválit ještě tato sněmovna. Premiér to dnes řekl novinářům při návštěvě Motola. Na obnovu dětské části nemocnice je třeba zhruba pět miliard korun.

„Je to unikátní pracoviště, přijíždějí sem pacienti, děti z celé republiky, proto to chceme řešit mimořádným způsobem,“ vysvětlil.

Premiér připomněl že první část peněz, 450 milionů, šlo ze státního rozpočtu, vláda je schválila v loni v listopadu. Premiér poznamenal, že rekonstrukci by bylo možné provést i bez evropského úvěru. Ministerstvo zdravotnictví má však ročně k dispozici osm miliard korun, rekonstrukce Motola by tak zamezila dalším investicím v celém českém zdravotnictví.

„Splácení úvěru Evropské investiční bance je možné rozprostřít do 25 let. Pět miliard by se tak splatilo částkami 200 milionů korun ročně, a to není velké zatížení pro státní rozpočet,“ dodal premiér.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík dodal, že z prvních peněz od vlády již začala rekonstrukce křídla C dětské budovy. „Ideální je, aby rekonstrukce plynule pokračovala a náklady zbytečně nestoupaly, což by úvěr od Evropské investiční banky umožnil,“ uvedl.

Již dříve kabinet vyčlenil z rozpočtu pro Motol 1,069 miliardy korun – 174 milionů na dostavbu energocentra a 895 milionů na odstranění havarijního stavu budovy.

Třicet let stará budova v motolském areálu je ve špatném stavu již delší dobu. Na denním pořádku jsou havárie topení, prasklé stoupačky či oprava akutních závad i za provozu klinik.

Rekonstrukce se má zaměřit na opravy statických poruch nosných konstrukcí, střech a jejich tepelných izolací, obvodových plášťů, opravy teras a balkonů, vyřešení požární bezpečnosti staveb, rekonstrukci rozvodů vod, elektroinstalace, vytápění a klimatizace, výměnu oken a rekonstrukci výtahů. Projekt počítá i s prvky, které přinesou úsporu provozních nákladů.

Evropská investiční banka je orgánem EU a mezi její hlavní obchodní aktivity patří poskytování dlouhodobých investičních úvěrů zejména na rozvoj infrastruktury.

Čt24.cz

Paroubek chce peníze pro Motol od Evropské investiční banky
Ohodnoťte tento článek!