Přejít na obsah

Paroubek je pro Rathův plán: Pojišťoven je moc, místo deseti by stačily dvě

zpět
5.5.2009

Jiří Paroubek chce v budoucnu radikálně snížit počet zdravotních pojišťoven: z deseti na dvě až tři. Šéfové pojišťoven i ministerstvo zdravotnictví jsou proti. Předseda ČSSD chce v budoucnu namísto nynějších zhruba deseti zdravotních pojišťoven jen dvě nebo tři. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci. Reagoval tak na záměr středočeského hejtmana Davida Ratha, o kterém jako první informovaly Hospodářské noviny...

Rath chce sloučit všechny pojišťovny do jedné. Mimo jiné prý kvůli tomu, že se chovají stejně ve správních řízeních kvůli údajnému nevybírání poplatků.

Paroubek tvrdí, že za plánem na slučování není msta za přístup pojišťoven k poplatkům, to samé prý říkal již ve svých veřejných vystoupeních například před minulými parlamentními volbami. Podle něj sloučením ušetří pojišťovny miliardy korun na provozních nákladech a platech manažerů. „Budeme se snažit snížit režii,“ řekl.

Ministerstvo i ředitelé pojišťoven proti

Ředitelé pojišťoven, které HN oslovily, ale míní, že soutěžní prostředí systému šetří více peněz, než když bude na scéně jedna nebo dvě pojišťovny.

Jedna platebna existuje například v Anglii. „Zatímco u nás se za provoz utratí 3,2 procenta vybraných peněz, v Anglii na provoz připadne 4,5 procenta pojistného,“ říká ředitel Metal Aliance Vladimír Kothera. Nápad se nelíbí ani ministerstvu zdravotnictví.

Podle Ratha výtky ředitelů pojišťoven nelze brát vážně. „Já být ředitelem malé pojišťovny, tak také křičím. Když přijdete o nějakých 150 tisíc měsíčně a navíc se nepředřete, tak je jasné, že se vám slučování nebude líbit,“ tvrdí.

Rath je podle Paroubka nejkvalifikovanějším člověkem v oboru a ve vládě vedené ČSSD by byl, pokud o to bude sám usilovat, zřejmě šéfem právě resortu zdravotnictví. Tím by se možnost radikálního snížení počtu pojišťoven stala velmi aktuální.

Vlajkové téma ČSSD

Zrušení poplatků ve zdravotnictví bylo vlajkovým tématem, s kterým ČSSD na podzim vyhrála krajské volby. Následně hejtmani této strany začali pracovat na tom, jak vybírání poplatků v zabránit.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Paroubek je pro Rathův plán: Pojišťoven je moc,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Paroubek je pro Rathův plán: Pojišťoven je moc,…

Komentáře

dalších 38 komentářů
Dovtipa Re:Jedna pojišťovna.  | 8. 05. 2009 19:18

Na přerozdělování zdravotní daně stačí jedna státní platebna (ve skutečnosti to není žádná pojišťovna). Na připojištění může existovat komerčních pojišťoven libovolné množství. Tyto dvě věci jsou spolu spřažené a podmíněné tím, že současně musí být zrušen paragraf Fiši a zaveden pokladenský systém v ambulantní péči, jinak nic z toho nemá smysl. Nechápu, co na tomhle nechápete. Zde jen o nedovtipnost nebo o zákeřnost vůči lékařům.

Martin Vedral Jedna pojišťovna.  | 7. 05. 2009 12:48

Cesta k pokladenskému systému bude při existenci jedné pojišťovny (nepochybně podřízené MZ) mnohem obtížnější, než je dnes. Nechápu proto ty, kteří píší, že v systému neexistující konkurence mezi ZP nám jen jedna stačí. Taková změny by byla jen další komplikací a krokem zpět. Proto názory podporující jen jednu pojišťovnu či platebnu povazuji buď za známku nedovtipnosti a nebo za zákeřnost vůči lékařům.

kdepak Re:Re:modrobolsevicti ANANAS.i nebo agresivni cikani?  | 6. 05. 2009 20:17

to je ten pseudoefedrin od Hipika

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné