Paroubek: Ministerstvo by mělo změny řešit i se Svazem pacientů

Návrhy ministerstva zdravotnictví by měly být projednávány i se Svazem pacientů ČR, tak, aby mohly být jeho podněty uplatněny. Novinářům to řekl premiér Jiří Paroubek po setkání s prezidentem svazu Lubošem Olejárem. Shodli se také na potřebě páteřní sítě neziskových nemocnic…

Praha – a na tom, že by neměla být zvyšována spoluúčast pacientů.

„Žádali jsme o dialog, protože se domníváme, že pacientská veřejnost má být slyšena v těch místech, kde se tvoří legislativa, předpisy a zákony,“ uvedl Olejár. Svaz pacientů má asi 10.000 členů, podle jeho prezidenta je ochoten obstarávat stanoviska i dalších organizací, které sdružují pacienty s určitými nemocemi.

Olejár upozornil na to, že vliv pacientských organizací byl oslaben s nástupem ministra zdravotnictví Davida Ratha. „Přišlo nám nespravedlivé, že ministr dal společenské organizace stranou,“ uvedl. Dnešní příslib premiéra uvítal. Očekává, že Paroubek výstup z dnešního setkání s ministrem projedná. „Domníváme se, že dnešním dnem hlas těchto organizací už nebude opomíjen,“ poznamenal Olejár.

Uvedl, že Svaz pacientů se nezúčastní květnových protestů zdravotníků, takzvaného týdne zdravotnického neklidu. Svaz se současnou situací ve zdravotnictví zabýval, ale dospěl k názoru, že po změnách lékové a úhradové vyhlášky není již z jejich strany k protestům důvod. Pacienti si podle Olejára svazu již takřka nestěžují.

Protesty, které se budou konat od soboty 20. do pátku 26. května, svolal krizový štáb zdravotníků. Tvoří jej zástupci lékařů, zubařů, lékárníků a asociace asi 160 z 200 českých nemocnic. Protest proti politice ministra Ratha vyvrcholí v poledne 26. května pochodem Prahou.

Ve stejných dnech bude Poslanecká sněmovna znovu projednávat o zákon o neziskových nemocnicích. Prezident Václav Klaus normu minulý týden vetoval. Podle mluvčího krizového štábu a šéfa České stomatologické komory Jiřího Pekárka by neziskové nemocnice měly existovat jen jako možnost, nikoli jako povinnost, jak to ze zákona zatím vyplývá. „Záleží na tom, aby podmínky byly nastaveny tak, aby pro majitele bylo výhodné neziskovou nemocnici mít,“ vysvětlil již dříve.

ČTK

Paroubek: Ministerstvo by mělo změny řešit i se Svazem pacientů
Ohodnoťte tento článek!