Paroubek: Nucená správa nad VZP by mohla skončit do tří týdnů

Nucená správa nad VZP by měla skončit nejpozději do tří týdnů. Novinářům to dnes řekl premiér Jiří Paroubek. Podle jeho názoru není důvod nucenou správu prodlužovat, situace pojišťovny se zlepšila, propad klesl ze 14 na sedm miliard korun. Nucená správa tak potrvá jen do přijetí zdravotně pojistného plánu…

PRAHA –

„Pokud bude přijat, řekl bych, bez ducha paní Musílkové, to znamená, že z výdajových částí zmizí některé neracionální výdaje,“ upřesnil podmínky premiér. Paroubek věří, že správní rada VZP bude schopna takový plán připravit. „Pokud ne, nucená správa bude pokračovat dál,“ řekl. Správní rada by měla schválit zdravotně pojistný plán v tomto týdnu, vláda jej pak projedná v nejbližším možném termínu.

Spory s některými organizacemi zdravotníků ani demonstrace, kterou pořádají v pátek na Staroměstském náměstí, nijak nemění ocenění, jež premiér pro zdravotníky má. „Tato vláda si velmi váží všech lidí ve zdravotnictví,“ zdůraznil Paroubek. Dodal, že chce jednat se všemi kromě těch, kdo se „pod záminkou péče o pacienta snaží o maximalizaci svých zisků a politizaci situace“.

Stát přidal VZP od počátku roku několik miliard, hospodářská situace pojišťovny se zlepšila. Ministerstvo zdravotnictví proto zmírní od dubna úhradovou vyhlášku. Dosavadní norma budila velkou nevoli zdravotníků, tvrdili, že nemohou ošetřit všechny pacienty a psát drahé léky. To by se od dubna mělo změnit. Pokud chtějí zdravotníci demonstrovat i za této situace, nejde jim podle premiéra už o řešení věcných problémů. „V tuto chvíli jde o akci politickou,“ prohlásil.

Ministr zdravotnictví David Rath dodal, že etapa krizového řízení resortu se chýlí ke konci. Připomněl, že vyhláška, kvůli níž se demonstrace koná, se netýká zubařů a lékárníků, kteří protest organizují. Zubaři si ceny péče dohodli s pojišťovnami, ministerstvo do jejich dohody nezasahovalo, vysvětlil.

K protestům nevidí ministr jediný racionální důvod. Podle Ratha naopak ten, kdo protest půjde podpořit, podpoří vyšší platby u zubařů v hotovosti. Zájem lékárníků je podle něj také jasný: navýšit lékovou marži až na 50 procent, aby se všechny levnější léky výrazně zdražily.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!